Co zrobić z zadłużonym spadkiem?

W 2017 r. zmarło w Polsce ponad 403 tys. osób, jednak tylko 13% spisało przed śmiercią testament. Wielu spadkobierców nie zdaje sobie sprawy z tego, że dziedziczą nie tylko majątek, ale również długi.  W tym drugim przypadku im szybciej skontaktujemy się z wierzycielem, tym mniej odsetek zostanie doliczonych do zobowiązania.

pomoc prawna, prawnik, rodzina, spadek

żródło: ShutterStock

Spadek a długi spadkodawcy

W 2017 roku zmarło w Polsce ponad 403 tys. osób, jak podaje GUS. Część z nich pozostawiła po sobie nie tylko majątek, ale i zobowiązania finansowe. Od ponad dwóch lat w Polsce automatycznie dziedziczy się długi z dobrodziejstwem inwentarza. Choć są od tego wyjątki, zasadniczo oznacza to, że spadkobiercy dziedziczą wysokość długu tylko do wysokości aktywów. Przykład: jeśli dziedziczymy samochód o wartości 30 tys. zł, a dług osoby zmarłej wyniósł 70 tys. zł, musimy spłacić dług tylko o wartości 30 tys. zł. Przed 2015 rokiem, jeśli nie złożyliśmy stosownego oświadczenia, spadek dziedziczony był w całości (zarówno aktywa, jak i długi). Bywało to problematyczne szczególnie w przypadku, gdy zobowiązania przewyższały wartością spadek.

statystyki

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2018-02-25 17:12) Zgłoś naruszenie 31

    Ten przykładowy samochód , o "wartości" 30 tys. , zostanie sprzedany przez komornika za 1 tys. , na przykład . I na bank . Ale jego wartość cudownie wróci do tych 30 tys. , gdy szczęśliwy nabywca wystawi go na giełdzie . Mało tego , jego tzw. wartość poszybuje do 40 tys. , gdy tylko skarbowa szajka zechce naliczyć podatek stosowny . I te 40 tys. już zostanie , jeśli poszkodowany zechciałby drzeć oblicze w sądzie , który mu na tę okazję kompatybilny wpisik wysmaży - "od wartości przedmiotu sporu " (ścierwojadów nie obowiązuje) . Czy Ziobru i s-ce coś tam jarzy u wezgłowia ? - pewnie tak , ale ono bardziej zajarane jest z powodu VAT , PIT i CIT . I GIT . Normalnie , u ludzi , to się na to mówi - procent od jumy . To dlatego POborcy tak się troszczą o spadkobierców ....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!