statystyki

Odzyskanie nieruchomości przez spadkobierców: Posiadanie polega też na pośrednim władaniu rzeczą

autor: Michał Culepa21.06.2018, 18:00
SN, rozpoznając skargę spadkobierców, uchylił wyrok apelacyjny i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

SN, rozpoznając skargę spadkobierców, uchylił wyrok apelacyjny i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.źródło: ShutterStock

Samo bezprawne wyrzucenie właściciela z jego nieruchomości w czasie wojny nie oznacza pozbawienia go posiadania. Taki majątek nie mógł więc zostać uznany za opuszczony i przejęty przez państwo, co oznacza, że spadkobiercy mają obecnie szanse na jego odzyskanie. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła stwierdzenia zasiedzenia kilku nieruchomości położonych w podwarszawskim Otwocku, które w końcu lat 50. XX w. przejął na własność Skarb Państwa. Doszło do tego na podstawie dawnego dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich z 1946 r. Przewidywał on 10-letni termin zasiedzenia przez Skarb Państwa lub ówczesne jednostki samorządowe dóbr opuszczonych. A za takie uważano każdy majątek ruchomy lub nieruchomy należący do osób, które w czasie II wojny światowej utraciły jego posiadanie, a następnie nie odzyskały go.

Władze państwowe w okresie wczesnego PRL dość swobodnie traktowały jednak przepisy tego dekretu. Ofiarą tych praktyk padli właśnie spadkobiercy właścicielki wspomnianych nieruchomości otwockich. Była nią Nicha Ś., którą już na początku okupacji władze niemieckie pozbawiły majątku, a następnie, jako osobę narodowości żydowskiej, deportowały do warszawskiego getta, gdzie zmarła w sierpniu 1942 r. Wojnę przetrwał jej syn Henryk Ś., który ok. 1949 r. powrócił do Otwocka i próbował odzyskać zrabowany przez hitlerowców majątek swojej rodziny.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • chłodnym okiem(2018-06-22 10:29) Zgłoś naruszenie 100

  Takich przypadków jest więcej w Polsce a nie tylko w Otwocku.

  Odpowiedz
 • Limeryk(2019-06-20 00:35) Zgłoś naruszenie 01

  Jesli hipoteka to albo w doświadczonym w temacie banku albo w firmie pozabankowej, która zna się na rzeczy. Moi dwaj znajomi brali tego typu pożyczki w celach inwestycyjnych w firmie Financial Home - i co tu dużo mówić, nie zawiedli się.

  Odpowiedz
 • OneWayHome(2018-06-22 18:55) Zgłoś naruszenie 01

  Ja już trochę w nieruchomościach siedzę, moje pierwsze kroki stawiałem współpracując z Financial home (złoto firma dla każdego młodego inwestora, który potrzebuje pierwszych pieniędzy, a banki odwracają się plecami, to tak na marginesie) i pal licho samo odzyskanie. Znam historię, gdy odzyskać ktoś chciał, ale zastawioną nieruchomość. To są dopiero jaja jak berety.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane