« Powrót do artykułu

Czy to już moment na nowy ład polityczny w Polsce?

W Polsce A.D. 2017 nie trzeba nikomu tłumaczyć, czym jest Konstytucja, ani perswadować, że jest to akt o wielkim znaczeniu dla państwa, wspólnoty politycznej i każdego obywatela. W życiu politycznym i w debacie publicznej ostatnich lat nieustannie pojawia się temat zgodności lub niezgodności z Konstytucją nowych (albo starych) regulacji prawnych. Pojawiają się z drugiej strony argumenty i postulaty dotyczące potrzeby uchwalenia nowej Konstytucji. Wszystkie te głosy powodują, że w naszej rzeczywistości ujawniają się dwie wyjątkowe cechy aktu prawnego, który zmienił w nowożytnym świecie sposób sprawowania władzy i myślenia o państwie. Pierwsza z  nich to szczególna treść. Konstytucje stanowią kodyfikację reguł dotyczących podziału funkcji, władz i obowiązków pomiędzy podmiotami władzy w państwie oraz definiują relacje mie?dzy władzą publiczną i obywatelami, w szczególności stwarzając system gwarancji praw i wolności.

Polska

żródło: ShutterStock

Referendum jest jednak tylko jedną z metod deliberacji nowych regulacji ustrojowych, i to metodą ograniczoną.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Konstytucja jest prosta i jednoznaczna art4 Ir.(2017-12-21 13:01) Zgłoś naruszenie 21

    Dzięki PIS Konstytucja zaczęłl być Konstytucją . Wystarczyło stosować art 4 w I rozdziale , czyli na początku Konstytucji - " Nadrzędną władzą w Polsce jest NARÓD, rządzi przez swoich przedstawicieli" (w skrocie) Dlaej, Ustawa obowiązuje TK, Sądy -zasada domniemani konstytucyjności Ustaw, ktore to tak chęynie łamal Rzepliński i i niektorzy sądziowie. DO wiadomości KASTY - Naród.

    Odpowiedz
  • tomasz_kubik@toya.net.pl(2017-12-21 17:47) Zgłoś naruszenie 10

    W próbach uteoretyzowania problemu jest trochę błędów. Może metodą pracy Anny Młynarskiej jest tworzenie błędnych hipotez i w takich ramach odkrywanie sensu. Problem zaczyna się wówczas, gdy sens jest nie dookreślony. Trudno mówić o stronach w sporze w sytuacji, gdy P. i S. narusza Konstytucję, co wyklucza P. i S z rozważań pod kątem takiej czy innej refleksji o Konstytucji. Amerykański prawnik wysnuł teorię o "momencie" konstytucyjnym, który warunkuje zmianę Konstytucji, ale póki co w USA obowiązuje Konstytucja uchwalona w osiemnastym wieku, a sposobem na usprawnienie prawa są poprawki. W nauce zaś jest kilka szkół interpretacji amerykańskiej Konstytucji, ale sens artykułu konstytucyjnego jest nie do podważenia. Według wielu ocen takiego "momentu" w Polsce nie ma, ale o ile niektórzy wyobrażają sobie sens zmian w Konstytucji, czyli w obecnych warunkach bezprawnia naruszenia obowiązującego prawa, to może można zapytać, tych którzy próbują tak postępować, o motyw.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!