« Powrót do artykułu

Fakty i mity o brutalności policjantów. Mamy problem z nadużywaniem przemocy

Polska od lat zmaga się z problemem nadużywania przemocy wobec zatrzymanych. To ponadpartyjny kłopot, z którym nie był w stanie się uporać ani poprzedni, ani obecny rząd. Choć ogólnopolska strategia walki z nadużyciami funkcjonariuszy została przyjęta ponad dwa lata temu, do dziś pozostaje martwym zapisem.

Policja. Radiowóz

żródło: ShutterStock

Śmierć Igora Stachowiaka wywołała społeczne protesty przeciw brutalności policji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Anna(2017-05-23 14:43) Zgłoś naruszenie 30

    Na problemy w policji ma wpływ, między innymi, pamiętna weryfikacja po 1990 roku. Tak naprawdę nie było wiadomo, jakimi kryteriami posługiwali się "weryfikatorzy", ale pewne jest jedno - wysłano do cywila masę doświadczonych funkcjonariuszy wszystkich szczebli. Nie ma nic gorszego, niż takie masowe "weryfikacje" - może w tej masie znajdzie się parę "czarnych owiec", ale z pewnością więcej jest normalnych pracowników, którzy mogliby nadal służyć pod nowym dowództwem. Moja przyjaciółka poszła do milicji, bo marzyła jej się praca w kryminalistyce. Z tych marzeń nic nie wyszło, kobietom było trudniej. Po 1990 została zweryfikowana pozytywnie - ale ze względu na atmosferę, odeszła na wcześniejszą emeryturę. Ta "atmosfera" to już wtedy zaczęła być "polska specjalność". A druga specjalność to "wylewanie dziecka z kąpielą" czyli kompletna nieumiejętność "polityków" wszystkich opcji przewidywania następstw podejmowanych decyzji i działań.

    Odpowiedz
  • XYZ(2017-05-23 13:24) Zgłoś naruszenie 31

    Panie redaktorze. Zdarzenie z Igorem Stachowiakiem wymaga głębokiego napiętnowania. Myślę,że aby pisać o Policji a zwłaszcza patologiach ją trapiących trzeba ją poznać od środka. Czy policjant z pionu prewencji bądż kryminalnego tak sam staje się zwyrodniałym człowiekiem. Wiadomym jest,że w służbach takich jak policja funkcjonują rankingi, statystyki, wyniki. Policjanci są karani, degradowani, nagradzani czy awansowani. Szefowie komend, wydziałów twierdzą że "nie ma pustych przebiegów" tzn że policjant będąc na służbie musi mieć wyniki i z tego jest rozliczany. Podejrzewam, że zdecydowana większość poli- cjantów wykonuje swoje służbowe czynności rzetelnie, uczciwie i nie ma nigdy wobec nich uwag skarg. Natomiast że coś złego dziwje się z psychiką jakiegoś policjanta jest agresyny wulgarny w trakcie służby powienien natychmiast interweniować jego bezpośredni przełożony. Niestety związane to jest z nadużywaniem alkoholu, problemami rodzinnymi bądż służbowymi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!