« Powrót do artykułu

Wpływ sędziów na wybór członków KRS możliwy

Jako „ciekawą intelektualnie” ocenił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, propozycję, aby prawo zgłaszania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa miały grupa 20 sędziów oraz stowarzyszenia zrzeszające orzeczników.

Sąd, sprawiedliwość, sędzia

żródło: ShutterStock

Podczas posiedzenia komisji wskazywano też na skutki, jakie może wywołać przekazanie politykom kompetencji do wyboru członków KRS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • yorry234(2017-05-10 09:10) Zgłoś naruszenie 1012

    Z tego co mówi sędzia Żurek wynika, że obywatele mogą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wnosić skargi z żądaniem odszkodowania od każdego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, bo sędziowie TK są bezpośrednio wybierani przez organ polityczny- Sejm. Więcej- dokonują oceny zgodności prawa stanowionego przez organ, który ich wybrał do pełnienia funkcji sędziego. To się nie mieści w głowie. Zgodnie z projektem zmiany USP sędziów nie ma wybierać Sejm, a jedynie członkowie KRS wybrani przez Sejm, co oznacza, że stopień ewentualnego upolitycznienia będzie mniejszy niż to ma miejsce w przypadku wyboru na sędziego TK. Resume: Histeria establishmentu sądowego.

    Odpowiedz
  • xyz(2017-05-10 15:33) Zgłoś naruszenie 35

    Pan Żurek jak zwykle mija się z prawdą .W rejonach i okręgach jest jeszcze wielu sędziów którzy nie otrzymali powołania z rąk Prezydenta RP a dysponują powołaniem przez Radę Państwa PRL , i co ,ich wyroków się nie honoruje za granicą .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!