50 najbardziej wpływowych prawników 2016 [RANKING DGP]

Ranking 50 najbardziej wpływowych – uwaga: w dobrym i w złym tego słowa znaczeniu – prawników układamy, o czym zapewne większość czytelników pamięta, wedle własnego widzimisię. Nie odrywamy się od rzeczywistości – bynajmniej. Wnikliwie analizujemy decyzje i działania poszczególnych osób, zastanawiamy się nad konsekwencjami i znaczeniem różnych ich poczynań. Rzetelnie rozważamy argumenty. Ale nie posługujemy się – i nie ukrywamy tego – zestawem obiektywnych kryteriów, które pozwoliłyby zmierzyć, zważyć lub w inny sposób określić, a co za tym idzie i precyzyjnie porównać, dokonania poszczególnych prawników. To jest przecież niemożliwe.

ranking

żródło: GazetaPrawna.pl

Innymi słowy, o obecności i kolejności na liście decydowały ubiegłoroczna aktywność poszczególnych osób i jej obraz w naszych oczach. Dzieje się dużo, więc już dziś, na początku 2017 r., zestawienie mogłoby wyglądać nieco inaczej. Jedni tracą wpływy, a inni zyskują...

Właśnie – dzieje się na tyle dużo, że bez porównania mniejsze znaczenie przywiązywaliśmy do oficjalnego statusu danej osoby, a większe do siły, z jaką jej przekonania i działania kształtowały w 2016 r. rzeczywistość i przekładały się m.in. na konkretne rozstrzygnięcia, ustawy, rozporządzenia, a także debatę publiczną i jej efekty. Na życie społeczne w Polsce, na nasze życie.

Korzystaliśmy przy tym z powszechnie dostępnych, jak i własnych informacji. Staraliśmy się poznać prawdziwych autorów najważniejszych i najciekawszych pomysłów, dostawców prawniczego „uzbrojenia” w ważnych, czasem fundamentalnych, sporach i wojnach, w których przepisy i ich interpretacje są orężem. Bywa wszak, że jedni dzierżą oręż i sprawnie się nim posługują, a inni go wykuwają. Ci drudzy nierzadko pozostają w cieniu. Niektórych, ale pewnie nie wszystkich, udało nam się w rankingu przedstawić.

Niektóre postaci i ich pozycja w zestawieniu nikogo nie zdziwią. Inne mogą zaskakiwać. Jeśli chodzi o pierwsze miejsce, niespodzianki nie ma. Ponownie zajął je prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. I chyba moglibyśmy nawet specjalnie tego nie uzasadniać. Nie ma innej osoby, a prawnika tym bardziej, która w większym stopniu nadawałaby ton i rytm życiu publicznemu w Polsce. A dalej? Są m.in. sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, bohaterowie afer reprywatyzacyjnych, prawnicy obsadzeni w roli polityków (bo polityków obsadzonych w roli prawników z formalnych względów nie mogliśmy wziąć pod uwagę) itd., itd. Po prostu dalej też jest ciekawie...

Krzysztof Jedlak, Redaktor naczelny DGP

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE I PRZEJDŹ DO RANKINGU

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (17)

 • Adam(2017-01-31 10:58) Zgłoś naruszenie 4513

  Mgr Ziobro w rankingu prawników? Kiedy on został prawnikiem?

  Odpowiedz
 • JJ(2017-01-31 09:59) Zgłoś naruszenie 4410

  O ile jeszcze można zrozumieć, że Kaczyński zajął pierwsze miejsce (durny ranking, to i zwycięzca osobliwy), to co na 2. robi Duda, którego wpływowość ogranicza się do używania długopisu? A kompletna miernota Przyłębska na 3. to już dowcip roku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • JJ(2017-01-31 09:50) Zgłoś naruszenie 416

  A po co ten ranking? W czołówce są bardzo marni prawnicy, którzy niszczą Polskę jako państwo prawa. Równie sensowny byłby ranking taksówkarzy, którzy postanowili rozbić własne taksówki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • T1000(2017-01-31 09:34) Zgłoś naruszenie 311

  Cały tygodniowy dodatek wypełniony jakimś bełkotem. Żenada.

  Odpowiedz
 • m1(2017-01-31 14:16) Zgłoś naruszenie 221

  Pierwsza trójka to może i wpływowa ale z nich tacy prawnicy, jak koziej d... rajzentasza.

  Odpowiedz
 • stach(2017-01-31 14:01) Zgłoś naruszenie 90

  a sędzia Rymar z TK na którym miejscu?

  Odpowiedz
 • kawav(2017-01-31 19:20) Zgłoś naruszenie 90

  To bardzo ciekawe . Minister Warchoł był bezlitosny dla nieuków . Musiał mieć dużo szczęścia , że sam nie trafił na odpowiedniego egzaminatora . Polecam wywody pana doktora na temat korupcji wśród sędziów , która , jego zdaniem , nie jest zjawiskiem marginalnym . Jako przykład takiej korupcji podał fakt zatajenia przez sędziego w oświadczeniu majątkowym otrzymania darowizny od żony ( sic ) . Zapowiedział też wprowadzenie jawności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów , chociaż już od kilku lat są one jawne . Nic dodać .

  Odpowiedz
 • JAJO(2017-02-01 10:45) Zgłoś naruszenie 80

  Niestety mało na liście prawników przez duże P. Zwykłe cwaniaczki i polityczni oszołomi. Ranking do kitu!!!!!

  Odpowiedz
 • emer.(2017-02-01 08:33) Zgłoś naruszenie 60

  a jarek obrońca lecha z urzędu familijnego też jest dyplomowanym prawnikiem

  Odpowiedz
 • Adilo(2017-02-01 14:43) Zgłoś naruszenie 41

  Wskazywanie JArosława K. jako prawnika po prostu obraża ten zawód i osoby, które je wykonują

  Odpowiedz
 • emer.(2017-02-01 08:33) Zgłoś naruszenie 31

  a jarek obrońca lecha z urzędu familijnego też jest dyplomowanym prawnikiem

  Odpowiedz
 • as(2017-09-21 08:58) Zgłoś naruszenie 11

  W końcu jest szansa pokonania komunistów i złodziei

  Odpowiedz
 • Prezes(2017-02-01 10:56) Zgłoś naruszenie 11

  Marne ludki, my bedziemy robić dalej swoje, by prawdziwym Polakom zylo się lepiej. Was podludzie unicestwimy szybciej niz Wam się wydaje.

  Odpowiedz
 • as(2017-09-21 08:58) Zgłoś naruszenie 11

  W końcu jest szansa pokonania komunistów i złodziei

  Odpowiedz
 • KancelariaPrawna24h(2017-12-06 23:59) Zgłoś naruszenie 01

  Kancelaria Prawna 24h dba o swoją markę dlatego przekazuje sprawy Adwokatom specjalizującym się w danej dziedzinie prawa a nie tym, co zajmują się WSZYSTKIM! Niestety adwokacie z przed wielu lat zasiadają w organach adwokatury i blokują możliwość specjalizacji po to aby klient wiedział do kogo się zgłasza (tak jakby lekarz dentysta miał leczyć złamaną nogę) : ( Co gorsza, przepisy skarbowe i etyka adwokacka zabrania darmowych porad, dlatego często za zwykłe informacje płacimy ponad 200zł (czasami 500zł) ale Kancelarie Prawne (prawnicy którzy celowo nie wpisują się na listę "korporacji") nie są ograniczeni tymi zakazami, dlatego warto skorzystać z pomocy ww. Kancelarii jeśli zależy nam na końcowym wyniku sprawy (co do zasady prawo przewiduje, że umowa zlecenie ma na celu należytą staranność i trudno np. Radcy Prawnemu udowodnić brak staranności, ale gdy prawnik/adwokat z kancelarii prawnej umawia się na % to z pewnością zrobi wszystko by jego % był duży, a co za tym idzie klient wygrał sprawę!).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!