Polskie prawo wyróżnia kilka różnych rodzajów kradzieży w zależności od okoliczności.
.
1
Kradzież z włamaniem
Tego występku dokonuje się w sytuacji, w której przed zaborem rzeczy ruchomej dokonano pokonania zabezpieczenia (zgodnie z art. 279 Kodeksu karnego). Mogą to być zamknięte na klucz drzwi, czy nawet zamek błyskawiczny namiotu. Coraz częściej też mówi się o pokonywaniu zabezpieczeń komputerowych. Za popełnienie tego przestępstwa grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
ShutterStock
2
Kradzież rozbójnicza
To przestępstwo wiąże się z użyciem przemocy, lub groźby jej natychmiastowego użycia wobec ofiary. Kodeks karny wyróżnia dwa typy kradzieży rozbójniczej:
Zwykły, za który grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Zwykły mniejszej wagi, za który grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
ShutterStock
3
Kradzież rzeczy znacznej wartości
Zgodnie z art. 294 Kodeksu karnego, za kradzież i umyślne paserstwo w stosunku do mienia znacznej wartości, grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Tej samej karze podlega sprawca, który dopuszcza się przestępstwa w stosunku do dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury.
ShutterStock
4
Przywłaszczenie
występek polegający na włączeniu cudzej rzeczy ruchomej lub cudzego prawa majątkowego do swojego majątku. Przywłaszczona rzecz musi wcześniej znajdować się w legalnym posiadaniu sprawcy chociażby wskutek jej znalezienia. Sprawca, który przywłaszcza sobie rzecz postępuje z nią tak, jakby był jej właścicielem.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję