Przepisy na temat samowoli budowlanej są niejasne. Jak więc ustrzec się samowoli i jak ją w ostateczności zalegalizować.
.
1
Postała samowola budowlana i co teraz?
Najbardziej drastyczną formą kary za postawienie samowoli budowlanej jest rozbiórka, przewidziana przez Prawo budowlane. Według przepisów, w sytuacji, w której inwestor buduje bez zezwolenia, inspektor nadzoru budowlanego powinien nakazać zlikwidowanie obiektu.
W 2013 roku Główny Urząd Nadzoru budowlanego wydał z tytułu art. 48 prawa budowlanego 2539 nakazów rozbiórek, w tym 322 dotyczyły budynków mieszkalnych. Z tego faktycznie wykonano tylko 1702 rozbiórki (w tym 76 budynków mieszkalnych). W I połowie 2014 roku wykonano w Polsce 1383 rozbiórki obiektów budowlanych
ShutterStock
2
Jak zalegalizować samowolę budowlaną?
Jak zalegalizować samowolę mówi art. 48 ust. 2 Prawa budowlanego. Taka możliwość istnieje tylko w sytuacji, gdy określona budowa:
- Jest zgodna z przepisami o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym. Przede wszystkim z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Jest zgodna z ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Stosuje się to w sytuacji, gdy nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
- Nie narusza prawa, w sposób, który nie pozwala na dostosowanie budynku lub jego części do stanu zgodnego z prawem.
ShutterStock
3
Samowola budowlana a zagospodarowanie przestrzenne
Jeżeli samowola nie znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, legalizacja jest możliwa pod warunkiem, że budynek jest zgodny z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.
Art. 48 ust. 2 Prawa budowlanego stanowi tylko warunek wstępny. Spełnienie go nie oznacza automatycznej samowoli budowlanej. Wszystko zależy od postanowienia wydawanego przez inspektora nadzoru budowlanego. Następnie inspektor określa niezbędne zabezpieczenia i nakłada obowiązek przedstawienia (w ściśle określonym terminie) dokumentów.
ShutterStock
4
Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty
Podstawowym dokumentem w procesie legalizacji jest zaświadczenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku braku takiego planu, ostateczna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Następnie potrzebne są cztery egzemplarze projektu budowlanego z załączonymi opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami oraz innymi dokumentami określonymi w przepisach o drogach publicznych, prawie ochrony środowiska, o Prawie wodnym, o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, prawie geologicznym i górniczym i o ochronie zabytków.
Potrzebne będzie także zaświadczenie, że osoby odpowiedzialne za projekt posiadają uprawnienia budowlane, oraz oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Innymi słowy: osoba chcąca legalizować samowolę budowlaną musi być właścicielem działki.
ShutterStock
5
Opłata legalizacyjna za samowolę budowlaną
Przed zatwierdzeniem samowoli powiatowy inspektor nadzoru budowlanego określa kwotę opłaty legalizacyjnej. Brak wpłaty powoduje nakaz rozbiórki.
Wprowadzone prawo budowlane przewiduje opłatę legalizacyjną: "W przypadku stwierdzenia w trakcie obowiązkowej kontroli nieprawidłowości w zakresie, o którym mowa w art. 59a ust. 2, wymierza się karę stanowiącą iloczyn stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w).
2. Stawka opłaty (s) wynosi 500 zł" oraz: "W przypadku gdy w skład obiektu budowlanego, z wyjątkiem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wchodzą części odpowiadające różnym kategoriom,
karę stanowi suma kar obliczonych dla różnych kategorii
ShutterStock
6
Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej jest niedopuszczalna?Nakaz rozbiórki nie jest możliwy do wystawienie, jeżeli spełnione zostały dwa warunki:
- budynek spełnia przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
- nie łamie przepisów w sposób, który nie pozwala na doprowadzenie go w całości, lub w części, do stanu zgodnego z prawem.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję