Zawód adwokata to w Polsce nadal jeden z najbardziej prestiżowych zawodów. Między innymi dlatego, że jego wykonywanie kojarzy nam się z dużymi pieniędzmi. I rzeczywiście dobrzy specjaliści zarabiają godziwie. Jest to jednak w pełni uzasadnione.
Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1 Obecnie mitem jest, że młody prawnik zarabia krocie. Najczęściej po ukończeniu studiów przez kilka lat otrzymuje wynagrodzenie zdecydowanie poniżej średniej krajowej. Pracuje niekiedy po kilkanaście godzin na dobę, dokształca się prywatnie, np. biorąc lekcje języków obcych. W którymś momencie dociera do etapu, gdy inwestycja w siebie zaczyna mu się zwracać. Trudno od niego oczekiwać, że nie będzie chciał nadrobić „chudych” lat.
ShutterStock
2 „200 zł za 15-minutową poradę?! Skandal!” Nie do końca. Warto pamiętać, że udzielenie krótkiej porady wymagało od prawnika wielu lat nauki. Najpierw 5 lat studiów, następnie kilka kolejnych aplikacji. I mimo że stawka godzinowa może wydawać się niektórym niesamowita, to istotny tak naprawdę powinien być fakt, czy problem został rozwiązany.
ShutterStock
3 Zachowanie dobrego adwokata można streścić stwierdzeniem: „możesz spokojnie wracać do domu i nie przejmować się problemami. Od teraz twoje problemy są już moje”. Fachowy prawnik to nie tylko skuteczny wojownik na sali sądowej, lecz także nasz pomocnik w wielu kwestiach, do którego można zadzwonić o dowolnej porze.
ShutterStock
4 Na adwokacie spoczywa olbrzymia odpowiedzialność. Tak jak dla niemal każdego naturalne jest, że lekarz może popełnić błąd w sztuce i się tego boi, tak niekoniecznie myślimy w ten sposób o prawnikach. A przecież oni też narażeni są na błędy, które odbiją się tak na sytuacji ich klientów, jak i na ich pozycji zawodowej. Branie na barki odpowiedzialności za czyjś los uzasadnia odpowiednie do zadania wynagrodzenie.
ShutterStock
Powiązane
Reklama
Reklama