Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

6 najważniejszych zmian w ustawie Prawo budowlane od 2015 roku

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Rezygnacja z pozwoleń na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego Zmiana dotyczyć będzie budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją czyli nie narusza granicy sąsiadów. Zamiast dotychczasowego pozwolenia, wystarczy zgłoszenie budowy z projektem budowlanym oraz dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku Projekt musi być zgodny z MPZP. Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie zastrzeżeń - można rozpocząć budowę. Do tej pory czas oczekiwania na zgodę wynosił ok. 60 dni,a w dużych miastach wydłużał się nawet do 3 miesięcy.
Rezygnacja z pozwoleń na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego Zmiana dotyczyć będzie budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją czyli nie narusza granicy sąsiadów. Zamiast dotychczasowego pozwolenia, wystarczy zgłoszenie budowy z projektem budowlanym oraz dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku Projekt musi być zgodny z MPZP. Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie zastrzeżeń - można rozpocząć budowę. Do tej pory czas oczekiwania na zgodę wynosił ok. 60 dni,a w dużych miastach wydłużał się nawet do 3 miesięcy. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Reklama

Komentarze(31)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Adam
  2015-09-28 19:29:47
  Czy aby wybudowac drewniany taras potrzebne jest pozwolenie czy zawiadomienie?.
  9
 • chcący coś postawić
  2015-06-05 12:48:45
  Witam ,jak wygląda sprawa z domami z drewna,bez fundamentów.Czy to jest letniskowy,czy całoroczny i na jaką powierzchnie nie trzeba mieć pozwolenia
  10
 • zburzony
  2015-04-24 06:01:38
  to jest do dupy,kupno działki na własnosc nie gwarantuje że możesz zbudować wymarzony dom,zgraja urzędasów tak umilą drogę do rozpoczęcia budowy domu,że się rzygać chce,na swojej ziemi jesteś sssssssssśmieciem i cokolwiek chcesz zrobic to do urzędu smaruj i w pas sie kłaniaj,tam gdzie są wymagane jakiekolwiek pozwolenia jest BIUROKRACJA A GDZIE JEST BIUROKRACJA TAM JEST KORUPCJA,DLATEGO TEŻ POLSKA ZAMIAST BIEC DO PRZODU STOI W MIEJSCU I PRZEBIERA NOGAMI BO MA ZACIĄGNIĘTY H A M U L E C POD TYTUŁEM BIUROKRACJA
  3
 • sara
  2015-07-01 14:56:42
  Pic, a za picem nic.
  Jeśli ,,ALTANA" w PZD jest legalna to na ,, prywatnej własności" mała i drewniana jest nielegalna i z decyzją ,,do rozbiórki". A Konstytucja RP- równość wobec prawa - to śmieć.
  7
 • Work Buy Consume Die
  2015-03-05 10:45:03
  Trochę już siedzę w branży pozwoleniowej i mam doswiadczenie zarówno od strony urzędu jak i petenta/projektanta; tyle Wam powiem, ze to jedna wielka patologia, a takie zmiany to nie zmiany, bo wszystko jest popieprzone u samej podstawy, t.j. brak planowania przestrzennego i traktowanie wszystkich inwestycji na jedno kopyto; pomijam bajzel z uprawnieniami i chorą "ochronę" gruntów (jak w centrum miasta, kiedy mała działeczka, która nigdy nie była, nie jest i nie bedzie uzytkowana rolniczo ma być poddawana wyłączeniu z produkcji rolnej, no jak?! i przede wszystkim PO CO).. U nas maksymalnie komplikuje się proste sprawy.. Mniemam, że celowo, jak w każdej dziedzinie polskiego życia..
  0
 • Kazimierz Kolebuk
  2015-06-25 12:00:39
  Nie ma się czym podniecać. Zmiany w prawie budowlanym zapowiadane od lat nie są żadnymi zmianami. Miały one ułatwić proces budowy nie tylko domów mieszkalnych. Jakie to ułatwienie, kiedy rada gminy decyduje, że mój dom zbudowany za moje pieniądze i na mojej działce musi mieć, i to bezwzględnie, dach w kolorze naturalnej cegły. Gdyby jeszcze w uchwale raczono zdefiniować, co oznacza "kolor naturalnej cegły". Podobnych idiotyzmów jest więcej. Jakim ułatwieniem jest - wg nowego prawa - konieczność uzyskania pozwolenia na budowę małego budynku gospodarczego np. 31 m2 na działce, gdzie przed rokiem wybudowałem dom. Wiele budowli i budynków jest zwolnionych z konieczności uzyskania pozwolenia, ale gospodarczy nie!
  Świadczy to m.in. o tym, że nowe prawo pisane było jak zwykle w pośpiechu, na ostatnią chwilę i przez byle łapserdaków nie mających pojęcia o stanowieniu prawa.
  0
 • Darek, Bielsko-Biala
  2015-07-05 11:33:07
  Mam ważne pytanie. Jak nowe przepisy mają się do pozwolenia na budowę wjazdu ( 4 m) na działkę budowlaną z drogi gminnej?
  0
 • egon
  2015-03-05 21:56:57
  Czyli tak naprawdę żadne zmiany! Jak czytałem o tzw. samowoli budowlanej to ręce mi opadły że ktoś mógł stworzyć tak zdebilałe przepisy prawne. Mowa o legalizacji samowoli. Ktoś nielegalnie wybudował cały dom to legalizacja wynosi 50 tys zł. Ktoś dobudował niewielki ganek np. 3m2 to legalizacja wynosi tez 50 tys. To normalne?
  0
 • Pisanina bez sensu ....
  2014-10-22 16:13:29
  do Radek z IP: 195.22.98 nieźle ci ten Getin musi płacić za wypisywanie tych kocopałów wszędzie gdzie tylko się da, niestety Getin nie należy do tych najlepszych a nawet do tych średniaków, a twoja pisanina jest bez sensu i nic nie da (...)
  1
 • J23
  2016-04-16 07:24:18
  Znam z autopsji, że Polska to kraj patologiczny. Żeby cokolwiek wykonać, trzeba pokonać bandę głupich urzędników. Pozwolenie na remont elewacji załatwiałem w 7 miesięcy. Moje motto: Nie wybieraj głupich polityków, nie będziesz miał problemów.
  0
 • inwest.
  2014-12-26 08:35:46
  To będzie bigos prawny- papugi zacierają ręce ale cepry napędzą im kasy.
  0
 • Dawid
  2015-01-17 15:27:19
  mam pytanie co do punktu 6 czy jezeli budynek juz stoi to ta wzmianka w prawie tez sie go dotyczy.
  3
 • INWESTOR
  2015-06-19 08:00:34
  W TEJ NOWELI BRAK ZASADNICZEGO STWIERDZENIA - WYDZIALY ARCHITEKTURY , NADZORY BUDOWLANE- POWINNY BYĆ NAZWANE WYDZIALAMI SZYBKIEJ I BEZPROBLEMOWEJ OBSLUGI DEWELOPERÓW.
  0
 • Polak budowniczy
  2015-06-02 19:51:34
  Jeśli dokonuje się zmiany w trakcie budowy nie wychodzące poza obszar obiektu a budowę prowadzi kierownik budowy z odpowiednimi uprawnieniami współpracujac z autorem projektu to jakie to ma znaczenie dla urzędasów. Nie powinno mieć żadnego. Dać wolną rękę inwestorom. A wcześniejsze zgłoszenia budowy budynków gospodarczych do 25 m2 p.z. gdzie szkice mógł zrobić sobie nawet rolnik jeśli to potrafił nikt z urzędników nie martił sie o konstruykcję takiego obiektu. Po uzyskaniu akceptacji takiego zgłoszenia pies z kulawą nogą nie zaglądał na posesję budującego chlewik. Ale papier musi być. komu jest to potrzebne ?
  0
 • zbyszek
  2015-04-14 23:43:56
  nowe prawo to ściema. A Komorowski zawetował ustawę o ochronie gruntów rolnych i teraz nie wolno sie budować na działkach rolnych wcale!!! Straciłem 200 tys.
  4
 • J.G.
  2014-11-06 22:54:46
  Nie znajduję w tych zmianach bardzo istotnego zagadnienia, jakim jest tzw." istotne odstępstwo od projektu i decyzji o pozwoleniu na budowę"/art.36 ust.5/. Oczywiście jeżeli nie będzie wymagane dla bud mieszkalnych pozwolenie w formie decyzji to ten człon przepisu jest nieistotny, ale pozostaje nadal istotne odstąpienie od projektu. W dotychczasowej formie przepis ten był bardzo restrykcyjny i tworzył możliwość dowolnej interpretacji m.in. nawet przy drobnej róznicy wymiarów w planie -według niektórych urzedów nawet o 1 cm, gdy tymczasem nawet normy budowlane przewidują tolerancje wymiarowe. Taki stan był przedmiotem różnych interpretacji przez WSA, czy zmiany wymiarów dokonane w trakcie budowy, miały charakter istotnego odstąpienia od projektu, czy też nie i orzekały różnie w takich samych sprawach. Ponadto w zależności od orzeczenia należało "legalizować budowę:, lub nie. Tworzyło to istotny bałagan administracyjny i prawny, a ajeżeli ten stan rzeczy nie znajdzie się w projekcie zmian to nadal tak będzie.
  1
 • StAAbrA
  2014-10-22 11:02:30
  To jest g. - nie zmiany w tzw. prawie budowlanym .
  A jeśli policzymy , ile kosztowały tzw. prace nad tymi zmianami , to wzbogacimy się o wiedzę , że okradanie pospólstwa na "zmiany przepisów prawnych" jest stałym i niezwykle dochodowym procederem uskutecznianym przez zawodowych pasożytów , sabotażystów i złodziei .
  0
 • beta
  2014-12-10 15:51:40
  boże kogo myśmy wybrali czarna rozpacz
  0
 • Megi
  2015-01-18 09:28:56
  Kiedy te zmiany wejdą w życie?
  0
 • irek
  2015-01-18 13:56:57
  Nowe prawo nic nie zmienia zastępując pozwolenie na budowę zgłoszeniem.Urzędnik będzie wymyślał dodatkowe załączniki do "bólu". Powinno być ustalone ustawowo jakie załączniki i w jakim zakresie.Mam doświadczenie z Gryfic gdzie wymagano opinni Konserw.Zabytków mimo , że takowa była w decyzji o zagosp.terenu.Ażeby uprzykrzyć dodatkowo pochodzenie gruntów /mineralne czy organiczne / mimo że było to w zasobach tego samego starostwa i w myśl prawa było to bezpodstawne.Odwołanie nic nie wniosło bo kolegium odwoławcze stwierdziło że wtórnik mapy winien być w formie mapy papierowej a nie w ZWAdzie na CD mimo akceptacji tej formy przez wydz.geodezji starostwa.Nie obrażając nikogo -stary żyd tylko w nowej czapce.
  0
 • STEF
  2015-01-17 21:59:14
  Mam pytanie, czy ktoś wie czy te zmiany, zmieniają to, że można już się bez problemu budować na ziemiach każdej klasy nawet najwyższej? Bo ustawa o ochronie gruntów, która weszła w 2013 roku zabraniała tego?
  0
 • obserwator
  2015-01-17 23:35:37
  Interesuje mnie jak wygląda sprawa z remontami mieszkań w blokach. Mam taką sytuację że właścicielka mająca większość udziałów w bloku nie dopuszcza mnie abym w mieszkaniu na parterze zrobił wejście/drzwi/ bezpośrednio z ulicy. Jej głos decyduje o tym czy te drzwi mogę zrobić. Jest to absurd ale tak jest.
  0
 • przemo
  2015-01-21 21:41:11
  cześć wam
  Chciałbym nad garażem dobudować pokój, Garaż jest dołączony do budynku, dach jest jednospadowy.
  Chodzi mi jakie muszę teraz mieć pozwolenia na rozbudowę, czy ktoś mógłby mi pomóc?

  dziękuje
  0
 • IWONA
  2015-01-28 18:30:53
  PRAWO PRAWM, A GMIA ( przynajmniej moja) I TAK ROBI CO CHCE I WYMGA CUDÓW WG WŁSNEGO WDZIMISIE.A SZARY PETENT MOŻE TYLKO GRZECZNIE PROSIĆ.
  0
 • barabas
  2015-03-17 18:21:36
  czy adaptacja warsztatu samochodowego na mieszkanie ,to zezwolenie czy zawiadomienie ,pow.40m kw.
  0
 • boniek
  2015-12-20 09:42:03
  Nie rozumiem tego ułatwienia? Z czego się tutaj cieszyć z tego że podrzuca się tutaj kolejny patent na jakiś rodzaj uspokojenia. Co ta zmiana wnosi? Pomijając fakt że nie musimy oczekiwać na decyzję z urzędu która i tak będzie orzeknięta. Gdzie są zmiany w innych formalnościach? W jaki sposób ułatwiono informowanie petenta i na ile nie musi włosów z głowy wyrywać spotykając się z tymi udogodnieniami? Co zrobiono ze znieczulicą panującą w urzędach która promieniuje od momentu pojawienia się petenta? Czy to umyślny sposób zniechęcenia do budowy czy też sposób na prawne niekończące się przychody państwa.
  0
 • Ciekawe co wtedy
  2015-06-12 22:10:29
  Nasze prawo budowlane!!!

  Rodzina zaliczająca się do rodziny wielodzietnej. Czyli mama,tata i troje pociech. Rodzice oboje pracujący, ale za najniższa krajowa, czyli miesięcznie około 3tyś zł mają dochodu razem. Mieszkają w małym starym domku z kuchnia i dwoma małymi pokojami. Ale jakoś się udało odłożyć parę groszy, tata złota rączka wiele rzeczy potrafi, postanowił dobudować pokój i łazienkę. Już pięknie cacy, rodzice mają swój pokój i dwoje dzieci w jednym pokoju śpi, a w drugim pokoju starsze dziecko, no i jest w końcu łazienka. A tu czar prysł, nadzór budowlany jak z koszmarnego snu wpada i mówi albo rozbiórka,albo 50 000 tyś. kary. I co taka rodzina ma zrobić???

  Czy może coś się w końcu zmieni w naszym Państwie dla Polaków w końcu!!! Tak dla Polaków tych biedniejszych...
  0
 • radek
  2014-10-21 18:11:14
  ja ciesze sie ze kredyty sa bardziej niz dostepne, sprawdzlaem swoja zdolnosc w Getin i dobrze to wyglada !
  4
 • do ooo i do ciekawe co wtedy
  2016-01-06 00:58:52
  jak działka formalnie nie ma dojazdu to Państwa problem a nie "kochanego sąsiada". no i druga sprawa - niestety ale prawo teoretycznie jest równe dla każdego i bogaty i niestety biedny musi płacić za samowole budowlaną tyle samo. choć tu akurat współczuję i sytuacji i życzliwego informatora nadzoru budowlanego. wystarczyło poszukać jednak dobrego architekta który charytatywnie załatwi formalności. tak jak teraz ludzie Panu współczują, tak wcześniej pewnie by się znalazł szczodry architekt. Proponuję pokorną postawę i prośbę do urzędników lub im wyższych, roszczeniowo nic Pan w tym światku nie załatwi. sama widziałam jak urzędniczki łase na pochwały i komplementy łykały jak pelikany niczym nie poparte komplementy.....
  0
 • Obiecanki POpychanki dla lemingow (SG)
  2015-01-01 14:00:07
  Ile to obiecanek dawal antypolski rzad lewacko-liberalnych lajdakow,przestepcow,a naine lemingi ile mialy uciechy z bezmozgowia od propagandy.
  2
 • ooo
  2015-01-19 18:04:57
  interesuje mnie sprawa z dojazdem... hm... bo prawnie nie mam dojazdu do działki i między innymi dlatego nie możemy z mężem rozpocząć budowy (kochany sąsiad) i czy w nowelizacji tego prawa budowlanego jest może jakaś wzmianka na ten temat?
  1
Reklama
Reklama

Zobacz więcej