Albania to wciąż jeden z najbardziej tajemniczych europejskich krajów. Pomimo tego, że oferuje turystom krystaliczne czyste morze, dziewicze plaże i nieskomercjalizowane obszary górskie, jako cel swoich podróży wybierają go jedynie pasjonaci. „Kraina Orłów” bowiem, bo tak Albańczycy zwykli nazywać swoją ojczyznę, ciągle wywołuje w naszym społeczeństwie negatywne skojarzenia. Mało kto wie jednak, że w Albanii, szczególnie w jej północnej części, funkcjonują wciąż elementy prawa zwyczajowego, które nakazują daleko posuniętą gościnność. Wszystkie zasady lokalnego prawa zwyczajowego utrwalone zostały w kodeksie tzw. Kanunie Leki Dukagjiniego.
.
1
Kiedy mężczyzna traci honor
Nie tylko niewłaściwe zachowanie w domu gospodarza może doprowadzić do utraty honoru. Sytuacje, które wywołują taki sam skutek, to między innymi: nazwanie mężczyzny kłamcą w obecności innych osób, oplucie, groźba czy pobicie. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy mężczyzna kłamie, nie dotrzymuje słowa, nie wywiązuje się z zobowiązania lub gdy ktoś obrazi jego żonę.
ShutterStock
2
Broń
To najważniejszy symbol męskości, dlatego kobiety nie mają prawa się nią posługiwać. Odebranie broni mężczyźnie jest również przyczyną utraty przez niego honoru.
ShutterStock
3
Rodzina
Głową rodziny jest najstarszy lub najbardziej zaradny mężczyzna. Posiada on specjalne przywileje, takie jak np. prawo do zaszczytnego miejsca w domu. Głowa rodziny zarządza budżetem, inwentarzem oraz dba o interesy rodziny. Do jego obowiązków należy również ochrona członków rodziny. Z kolei prawa kobiet są mocno ograniczone. Nie mogą one bowiem wtrącać się do zadań przeznaczonych dla mężczyzn, ani udzielać się w sferze publicznej. Ich obowiązki skupiają się głównie wokół gospodarstwa domowego.
Na mocy albańskiego prawa zwyczajowego ojciec ma prawo zabić swojego syna i córkę, gdy ci zhańbią rodzinę. Mężczyzna nie ma natomiast prawa do życia swojej żony – gdy ją uśmierci, ciążyć będzie na nim zemsta.
ShutterStock
4
Krwawa zemsta - wendeta
Prawo do zabicia drugiego człowieka, choć usilnie zwalczane przez działania albańskich polityków, niestety jest ciągle żywe w niektórych częściach Albanii. Kanun bardzo szczegółowo reguluje zasady dokonywania wendety, a więc to kto, gdzie i w jakich sytuacjach dokonać może zemsty. Podkreślić należy, iż Albańczycy odróżniają odwet od zemsty. Dokonanie tej drugiej, może odbyć się tyko w przypadku popełnionego wcześniej morderstwa lub w wyniku pozbawienia kogoś honoru. Co ciekawe osoba, która dokonała krwawej zemsty, musi być obecna na pogrzebie swojej ofiary
ShutterStock
5
Besa
Po dokonaniu wendety zabójca otrzymuje tzw. besę - obietnicę złożoną przez rodzinę ofiary, gwarantującą, że przez określony czas (przeważnie 30 dni - wielka besa) nie zostanie zabity. Gdy besa wygaśnie, zabójca będzie musiał poruszać się w godzinach i po miejscach określonych w Kanunie jako wolne od dokonywania pomsty.
Besa to jedno z najważniejszych słów w tradycji albańskiej. Nie jest to wyłącznie gwarancja tego, iż zabójca nie zostanie pomszczony. Dana komuś besa to obietnica, gwarancja tego, że dotrzymamy słowa. Jej złamanie wiąże się z utratą honoru.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama