Ludzie, którzy mają realny wpływ na kształt obowiązującego prawa, sędziowie, których boją się rządzący, naukowcy, z którymi liczy się ustawodawca, społecznicy, którzy wygrywają w sądach z urzędnikami, prawnicy, którym sukcesu zazdrości cała branża - prezentujemy ranking 50 najbardziej wpływowych prawników przygotowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".
.
1
2. Paweł Wojtunik - skończył prawo na Uniwersytecie w Białymstoku. Od 1992 pracował w policji, był m. in. szefem Centralnego Biura Śledczego. Od grudnia 2009 roku pełni funkcję szefa CBA.
Wysoką pozycję w rankingu zyskał m. in. dzięki wykryciu mechanizmów funkcjonujących przez lata na rynku zamówień publicznych, w efekcie których Skarb Państwa tracił miliony złotych.
Czytaj więcej o Pawle Wojtuniku
Newspix
2
3. Krzysztof Kwiatkowski - studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2009–2011 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W latach 2009–2010 także prokurator generalny. Od 2013 jest prezesem Najwyższej Izby Kontroli.
Człowiek nie do zastąpienia. Z mało znaczącej pozycji przewodniczącego sejmowej komisji wskoczył na fotel prezesa NIK. I od razu zaczął wprowadzać własne porządki
Czytaj więcej o Krzysztofie Kwiatkowskim
Newspix / FOT. TEDINEWSPIX.PL
3
4. Maciej Bobrowicz - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Radca prawny, mediator gospodarczy, mediator sądowy, dwukrotny Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Przekonał rządzących do przeprowadzenia nowelizacji procedury karnej, w wyniku której do grona pełnomocników w sprawach karnych dołączą radcowie prawni.
Czytaj więcej o Macieju Bobrowiczu
Newspix
4
5. Jacek Męcina - prawnik i politolog. Specjalista z zakresu prawa pracy, układów zbiorowych pracy i rynku pracy. Od 2012 wiceminister pracy i polityki społecznej.
Wyróżniony za przygotowanie i doprowadzenie do uchwalenia bez napięć nowej ustawy antykryzysowej i nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Te dwa akty prawne mają kluczowe znaczenie dla ochrony miejsc pracy i aktywizacji zawodowej bezrobotnych.
Czytaj więcej o Jacku Męcinie
Media
5
6. Mariusz Haładyj – radca prawny, ukończył studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz podyplomowe na UW. Pracował w NIK oraz Ministerstwie Finansów. Obecnie wiceminister gospodarki.
Zmienia oblicze rządowej legislacji. Uruchomił portal konsultacji online, który pozwala każdemu wypowiedzieć się o projektach aktów prawnych. Współtworzył także program „Lepsze regulacje 2015” (przyjęty przez rzad w 2013 r.), którego celem jest zwiększenie udziału obywateli w procesie stanowienia prawa.
Czytaj więcej o Mariuszu Haładyju
Newspix / FOT. TEDINEWSPIX.PL
6
7. Andrzej Jakubiak – ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny. Od lutego 1998 r. do grudnia 2006 r. był członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. W październiku 2011 r. został powołany na stanowisko Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.
Jako przewodniczący KNF jest odpowiedzialny za egzekwowanie regulacji w odniesieniu do licencjonowanych instytucji finansowych, a także do wszystkich podmiotów funkcjonujących na rynku kapitałowym. KNF była również jednym z urzędów, które zajmowały się aferą Amber Gold, a w jej konsekwencji próbami ograniczenia działalności parabanków.
Czytaj więcej o Andrzeju Jakubiaku
Newspix / FOT. TEDINEWSPIX.PL
7
8. Marek Biernacki - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1999-2001 sprawował funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W czasie urzędowania powołał Centralne Biuro Śledcze. Od maja 2013 r. minister sprawiedliwości.
Wyróżniony za program ochrony świadków – minister chce, by tak prokuratura, jak i policja musiały zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom zeznającym w sprawach
karnych.
Czytaj więcej o Marku Biernackim
Newspix / Aleksander Majdanski
8
9. Szymon Osowski - ukończył prawo na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2006 roku ekspert w Pozarządowym Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. Twórca koncepcji portalu www.informacjapubliczna.org.pl
Znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu m. in. za walkę o jawność finansów partii politycznych, budżetu PZPN i umów zawieranych w sadach, w tym w Sadzie Najwyższym.
Czytaj więcej o Szymonie Osowskim
DGP
9
10. Antoni Górski – studia prawnicze ukończył w 1969 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2010 roku jest przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa.
Wyróżniony za obronę sędziów, którzy postanowili
wstrzymać się od orzekania po tym, jak pojawiły się wątpliwości co do prawidłowości ich przeniesienia.
Czytaj więcej o Antonim Górskim
Newspix
10
1. honorowe: Stanisław Dąbrowski - I prezes Sądu Najwyższego
Na miejsce honorowe w rankingu zasłuży całym swoim dorobkiem na rzecz sądownictwa polskiego. – Sędzia, który może być wzorem dla przyszłych pokoleń, człowiek, którego będzie bardzo trudno zastąpić, nieugięty strażnik sędziowskiej niezawisłości
– tak mówili ci, którzy 16 stycznia żegnali go na wojskowych Powązkach.
Czytaj więcej o Stanisławie Dąbrowskim
DGP
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama