statystyki

Petycja w sprawie uprawnień aplikantów

autor: Anna Krzyżanowska08.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 08.12.2016, 07:00

Instytut Thomasa Jeffersona wnioskuje o zmianę przepisów i wydłużenie okresu posiadania uprawnień aplikanckich do trzech lat od zakończenia nauki.

Przez rok od daty zakończenia aplikacji wskazanej w zaświadczeniu o odbyciu szkolenia młody prawnik może zastępować adwokata przed sądami (z wyjątkiem m.in. Sądu Najwyższego i NSA), organami ścigania czy urzędami państwowymi. Mówi o tym art. 77 prawa o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 615 ze zm.). Tożsama zasada obowiązuje w odniesieniu do aplikantów radcowskich. Dzięki niej osoby, które nie miały szczęścia podczas egzaminu zawodowego, mogą dalej praktykować. Pytanie jednak, czy roczny okres zachowywania uprawnień aplikanckich jest wystarczający. Instytut Thomasa Jeffersona ma wątpliwości.

„Po upływie roku od zakończenia aplikacji i pomimo posiadania sporego doświadczenia w zawodzie prawnika (najczęściej jest to już ok. 4–5 lat) byli aplikanci zostają zrównani w prawach do reprezentacji innych osób przed sądami, z osobami, które nigdy nie odbyły aplikacji” – zwraca uwagę fundacja w swojej petycji wniesionej do Sejmu.

W ocenie instytutu konsekwencje niezdania egzaminu adwokackiego lub radcowskiego nie powinny być aż tak dotkliwe. Zwłaszcza że ponoszą je także osoby, które do egzaminu zaraz po zakończeniu nauki w ogóle nie podeszły, co często ma miejsce np. w przypadku kobiet wychowujących małe dziecko. W dodatku, jak przypomina instytut, obecnie zakreślone terminy skutkują tym, że prawnik, który za drugim podejściem zda, przez kilka miesięcy i tak nie ma uprawnień niezbędnych do pracy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane