statystyki

Ustawodawca ujawni majątki referendarzy. Przypadkowo

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 30.11.2016, 06:54

Upublicznić oświadczenia majątkowe sędziów po to, aby wzmocnić zaufanie do nich oraz do sądów jako instytucji – taki był deklarowany od samego początku przez Ministerstwo Sprawiedliwości cel zmian proponowanych w prawie o ustroju sądów powszechnych. Resort ani słowem nie wspomniał o tym, że zasady te miałyby mieć zastosowanie także do innych grup zawodowych. Mimo to wszystko wskazuje na to, że niedługo także referendarze sądowi będą musieli dzielić się z opinią publiczną informacjami na temat swojego stanu majątkowego.

A wszystko dlatego, że art. 151b par. 3 u.s.p. stanowi, że do referendarzy sądowych stosuje się odpowiednio m.in. przepis mówiący o oświadczeniach majątkowych sędziów. Tymczasem w Sejmie trwają właśnie prace nad zmianą tej regulacji – by po jej wejściu w życie każdy zainteresowany mógł sobie sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej np. to, jakie sędzia ma nieruchomości czy też ile pieniędzy ma na koncie. W BIP powinny więc się znaleźć także analogiczne informacje dotyczące referendarzy.

Ci ostatni jednak uważają, że tak nie powinno być i że to najprawdopodobniej efekt niedopatrzenia ze strony zarówno projektodawcy, a więc MS, jak i samych posłów, którzy nad projektem pracowali.

„Nikt nie wspominał o konieczności wprowadzenia jawnych oświadczeń majątkowych referendarzy. Wszelkie uzasadnienie odwoływało się do szczególnej roli i pozycji sędziów” – wskazuje w mejlu do redakcji przedstawiciel zainteresowanego środowiska. I, jak wynika z lektury uzasadnienia projektu, ma rację. Próżno tam bowiem szukać choćby słówka na temat celowości czy też potrzeby odniesienia omawianych zmian także do referendarzy.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane