PO wniesie do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego tak, by umożliwić rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej złożenie do sądu zażalenia na decyzję prokuratury o ekshumacji swych bliskich - poinformował w piątek Czesław Mroczek (PO).

"W związku z tym, że część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej nie ma prawa odwołania się do sądu, do organu, który mógłby zweryfikować decyzję prokuratury ws. ekshumacji, czy ta decyzja jest właściwa, przygotowaliśmy projekt noweli ustawy Kodeks postępowania karnego, by taką możliwość tym rodzinom dać" - powiedział Mroczek na piątkowej konferencji prasowej po posiedzeniu zespołu PO ws. katastrofy smoleńskiej.

"Nie może być tak, że w tak niezwykle ważnej sprawie ostateczne decyzje podejmuje prokurator" - dodał poseł Platformy.

Po raz drugi Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o zakazanie w trybie cywilnym kolejnych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformowała w czwartek PAP sędzia Dorota Trautman, rzeczniczka SO ds. cywilnych. Podobną decyzję ten sam sąd wydał we wtorek.

W piątek na pierwszym merytorycznym posiedzeniu zebrał się powołany przez PO "Parlamentarnego zespołu do zbadania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 r. w celu osiągnięcia korzyści politycznych".