statystyki

Komornicze majątki będą jawne

autor: Piotr Szymaniak24.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 24.11.2016, 06:30

Nowa ustawa o komornikach sądowych zlikwiduje patologie w tym zawodzie – zapowiada ministerstwo. – A przy okazji pogrzebie egzekucję – odpowiadają sami zainteresowani.

Znamy już cały projekt nowej ustawy o komornikach sądowych, który lada chwila trafi do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. Zmienia on m.in. limity wieku dla osób wykonujących ten zawód (dolna granica została podwyższona z 26 do 28 lat, a górna zmniejszona z 70 do 65) oraz rozszerza wymóg wyższego wykształcenia prawniczego na wszystkich, nie tylko nowych komorników. Obecni, którzy nie są prawnikami, będą mieli siedem lat na uzupełnienie wykształcenia. W przeciwnym razie będą musieli pożegnać się z pracą.

Wprowadzono też przepisy, które utrudnią napływ czarnych owiec z innych zawodów. Projektowany art. 13 ust. 1 stanowi, że do wniosku o powołanie na stanowisko komornika wymagane będzie załączenie oświadczenia, że nie toczyło i nie toczy się przeciwko takiej osobie postępowanie dyscyplinarne. – Mało tego. Adwokat, radca prawny czy notariusz, który będzie chciał zostać komornikiem, musi mieć przynajmniej dwuletnie doświadczenie w swoim zawodzie. Doktor nauk prawnych musi mieć cztery lata praktyki w tworzeniu lub stosowaniu prawa. To jest podniesienie rangi tego zawodu – dodaje dr Rafał Reiwer z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Osobiście i w rewirze

Zgodnie z zapowiedziami ustawa zwiększa nadzór nad komornikami: zarówno ze strony prezesa sądu rejonowego, przy którym został on ustanowiony, jak i ministra. Dodano nowe przesłanki do zawieszenia lub odwołania. Powodem tego ostatniego będzie np. stwierdzenie niedoboru w kasie przekraczającego 15 tys. zł, ustalanie opłat w nieodpowiedniej wysokości, wysługiwanie się asesorami czy naruszenie limitów przyjmowania spraw z wyboru. MS przewiduje bowiem dalsze ograniczenia w tym zakresie. Możliwość przyjmowania spraw spoza rewiru komornika będzie ograniczona do obszaru apelacji, a nie jak teraz całego kraju. W dodatku komornik będzie musiał odesłać wierzyciela z kwitkiem, jeśli zaległości w jego kancelarii przekraczają pół roku, wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 2,5 tys. (obecnie 5 tys.) lub jeśli skuteczność egzekucji nie przekroczyła 35 proc. Najefektywniejsze kancelarie będą mogły przyjmować sprawy spoza rewiru do momentu, w którym wpływ nie przekroczy 5 tys. (dziś 10 tys.). „(...) dopuszczenie znacznie wyższego limitu utrwaliłoby stan, w którym rozmiary funkcjonujących w rewirze kancelarii komorniczych znacznie przewyższałyby rozmiary sądu, przy którym działają, co w praktyce może uniemożliwiać efektywne sprawowanie kontroli nad takim komornikiem przez prezesa sądu” – czytamy w uzasadnieniu projektu.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane