Wybór nowych władz, nakreślenie głównych kierunków działań na najbliższe lata, dyskusja na tematy nurtujące środowisko adwokackie, a także kwestie dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości będą tematami Krajowego Zjazdu Adwokatury, który odbędzie się 25-27 listopada w Krakowie.

W wydarzeniu udział weźmie 327 delegatów reprezentujących 25-tysięczne środowisko z 24 izb adwokackich w Polsce, a także zaproszeni goście reprezentujący inne środowiska prawnicze, władze państwowe i samorządowe oraz goście zagraniczni.

Podczas zjazdu delegaci wybiorą nowe władze samorządu, w tym prezesa, członków Naczelnej Rady Adwokackiej, prezesa i sędziów Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, przewodniczącego i członków Wyższej Komisji Rewizyjnej oraz Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury.

Nadto Krajowy Zjazd Adwokatury zajmie się aktualnymi sprawami dotyczącymi sytuacji na rynku usług prawnych oraz bieżącą sytuacją prawa w Polsce i roli adwokatów ramach wymiaru sprawiedliwości.

Jak poinformowano dziennikarzy podczas piątkowego briefingu prasowego w Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie o funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, który zostanie następcą odchodzącego rywalizować będą obecny wiceprezes Jacek Trela z zasiadającą w NRA adwokat z Krakowa Małgorzatą Kożuch.

Zjazd po 23 latach ponownie odbędzie się w Krakowie. Jego organizatorem jest Krakowska Izba Adwokacka. "To szczególne wyróżnienie dla Krakowa, zważywszy, że przypada ono w roku 1000-lecia ustanowienia przez Bolesława Chrobrego w Krakowie protoadwokatów dla wdów i sierot (1016), będących pierwowzorami pełnomocników z urzędu, oraz tuż przed przypadającym na przyszły rok jubileuszem 155-lecia istnienia Izby Adwokackiej w Krakowie. Jest to najstarsza, działająca nieprzerwanie izba adwokacka w Polsce" - mówił dziennikarzom dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Paweł Gieras.

Jak podkreślił, wśród nurtujących środowisko adwokackie problemów, o których dyskutować będą uczestnicy zjazdu, znajdują się m.in. sprawy utraty przez adwokaturę monopolu na sprawowanie obrony w sprawach karnych na skutek rozszerzenia uprawień dla radców prawnych; kwestie związane z deregulacją i ogromnym przyrostem liczby adwokatów oraz jakością usług adwokackich. "To są na pewno problemy, o których będą dyskutować delegaci podczas zjazdu" – powiedział dziekan ORA w Krakowie.

Jak wskazał, dyskutowane będą także problemy związane za zmianą stawek za czynności wykonywane z urzędu, z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.

Według mec. Wojciecha Bergiera delegaci dyskutować również będą m.in. na temat aktualnych obecnie kwestii związanych z zakresem tajemnicy adwokackiej. "Istnieją tendencje, żeby tę tajemnicę ograniczać, szczególnie wobec współczesnych zagrożeń związanych z terroryzmem, a tymczasem jest to gwarancja ochrony interesów klienta" – podkreślił Wojciech Bergier, będący rzecznik ds. kontaktów z mediami ORA w Krakowie.

Miejscem obrad XII Krajowego Zjazdu Adwokatury będzie centrum Kongresowe ICE Kraków. Zjazd poprzedzi msza św. w Katedrze Wawelskiej, odprawiona przez bp. Tadeusza Pieronka w intencji Polskiej Adwokatury.