statystyki

Od stycznia system ADR tak jak w całej Unii

autor: Przemysław Rybicki18.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 18.11.2016, 07:01
Szybsze rozstrzyganie sporów między konsumentami a przedsiębiorcami bez względu na siedzibę i miejsce zamieszkania stron oraz bez konieczności fizycznej obecności przed arbitrem – to najważniejsze zmiany w relacjach B2C, które wejdą w życie na początku 2017 r.

Na początku listopada prezydent podpisał ustawę z 23 września 2016 r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich (dalej: u.p.r.s.k.).

Nowy akt implementuje do polskiego porządku prawnego dyrektywę ADR. Tak skrótowo określa się dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/11/UE z 21 maja 2013 r. w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (Dz.Urz. UE z 2013 r. L 165, s. 63). Dyrektywa ta zakłada stworzenie we wszystkich państwach członkowskich jednolitego systemu pozasądowego rozstrzygania sporów, obejmującego swoim zakresem wszelkie zaistniałe na rynku unijnym spory między konsumentem a przedsiębiorcą, wynikające z zawartych umów sprzedaży rzeczy lub świadczenia usług.

Ustawa wejdzie w życie po upływie dwóch miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 10 stycznia 2017 r. – Powstanie nowy system rozstrzygania sporów między przedsiębiorcą a konsumentem. Będzie taki sam w całej Unii Europejskiej. Obejmie wszelkie zaistniałe na rynku spory wynikające z umów sprzedaży rzeczy, świadczenia usług, w tym także umów zawartych przez internet czy z przedsiębiorcą z innego kraju – opisuje znaczenie ustawy wdrażającej unijne rozwiązania Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W praktyce na skorzystanie w pełni z dobrodziejstw płynących z ustawy konsumenci prawdopodobnie będą musieli poczekać trochę dłużej.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane