statystyki

Kadencyjność, ale nie w przypadku rzecznika dyscyplinarnego

autor: Anna Krzyżanowska16.11.2016, 07:45; Aktualizacja: 16.11.2016, 09:53
prawo

Do wyborów rzecznika dyscyplinarnego dojdzie pod koniec listopada, podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury. Wtedy wybrany będzie także prezes polskiej palestry.źródło: ShutterStock

Adwokat Ewa Krasowska, po dwóch następujących po sobie kadencjach, zdecydowała się po raz kolejny ubiegać się o funkcję rzecznika dyscyplinarnego adwokatury. To wykorzystanie błędu ustawodawcy i działanie wbrew utartym zasadom – uważa część środowiska.

Do wyborów rzecznika dyscyplinarnego dojdzie pod koniec listopada, podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury. Wtedy wybrany będzie także prezes polskiej palestry.

Zgodnie z przepisami w prezydium NRA i w prezydiach okręgowych rad adwokackich nie można sprawować tej samej funkcji dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje. Mówi o tym art. 11 ust. 3 prawa o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 615 ze zm. – dalej p.o.a.).

– Do czasu nowelizacji p.o.a. z 2014 r. rzecznik dyscyplinarny był funkcją w prezydium NRA lub ORA. Oznaczało to, że ustawowo zakazane było pełnienie tej funkcji dłużej niż dwie kadencje. Obecnie rzecznik stanowi już odrębny organ adwokatury, co oznacza, że ustawa nie zakazuje ponownego wyboru do tego organu – wyjaśnia adwokat Dariusz Goliński, delegat na KZA.

I mówi wprost: gdyby nie nastąpiła nowelizacja, ta sama osoba, a więc mecenas Krasowska, nie mogłaby być rzecznikiem dyscyplinarnym po upływie dwóch kadencji.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane