statystyki

NIK: Za miejsce na cmentarzu wszędzie tyle samo. Samorząd: Stawki muszą być różne

16.11.2016, 09:40; Aktualizacja: 16.11.2016, 10:06
rodzina na pogrzebie

Samorządowcy dostrzegają słabość przepisów o cmentarzach, bo te są nieprecyzyjne.źródło: ShutterStock

Najwyższa Izba Kontroli sugeruje ujednolicenie katalogu opłat za usługi cmentarne i pochówek, które znacznie różnią się w poszczególnych gminach. Według samorządowców byłby to zamach na ich suwerenność, a także na wolny rynek.

Ceny za usługi cmentarne i pochówek są bezprawnie zawyżane i różnią się od siebie w poszczególnych samorządach, nawet w ramach tego samego cmentarza. O nieprawidłowościach alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie dotyczącym zarządzania cmentarzami komunalnymi.

Zdaniem kontrolerów problem tkwi w przestarzałych przepisach o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W ocenie NIK brak definicji usług cmentarnych i jednolitego dla wszystkich katalogu stawek naraża obywateli na ponoszenie nieuzasadnionych kosztów pochówku bliskich i narusza zasadę powszechnej dostępności usług komunalnych.

Poza tym wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast rezygnują z uprawnień do nadzoru nad cmentarzami. W ponad 37 proc. gmin cmentarzami zarządzają podmioty zewnętrzne, które kierują się przede wszystkim rachunkiem ekonomicznym w celu osiągnięcia jak najwyższych zysków.

Samorządowcy uważają, że rynek jest komercyjny, a stawki wynikają z różnych zmiennych – ceny gruntów, wody i wydatków na utrzymanie cmentarza.

Według nich można by zmienić przepisy, bo te nie przystają już do realiów, ale stawki powinny być zróżnicowane. W przeciwnym razie ograniczona zostanie istota samorządności.

 Konieczna nowela?


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kalfas(2016-11-17 19:41) Zgłoś naruszenie 10

    Bardzo dobrze bo w Zgierzu na cmentarzu komunalnym opłaty za groby wzieli z kosmosu żeby utrzymać Prezesów

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane