Zapewne każdy inaczej odpowie na pytanie, co oznacza być gwiazdą w środowisku prawników. Niektórzy zwrócą uwagę na godną pozazdroszczenia skuteczność, tj. – przykładowo – uzyskiwanie korzystnych orzeczeń, decyzji albo innych rozstrzygnięć lub zapisów w umowach. Inni – na prowadzenie głośnych spraw, tych o ogromnej wartości albo zleconych przez klientów cieszących się powszechnym zainteresowaniem. Znajdą się i tacy, którzy powiedzą, że kluczowy jest rozmiar praktyki lub pozycja w kancelarii, firmie, urzędzie - podkreśla Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej.Większość przyzna jednak, że gwiazdą jest ten, kto świeci nie odbitym, lecz własnym blaskiem, i kto ze wszech miar zasługuje na to, by się na nim wzorować – jako na prawniku, ale też jako na człowieku po prostu.

Czy wśród młodych prawników są tacy, o których już można powiedzieć, że są wzorem? W V edycji konkursu Rising Stars odpowiadamy na to pytanie. I – podobnie zresztą jak w poprzednich latach – jest to odpowiedź pozytywna. Dotyczy to zarówno adwokatów (którzy liczebnie w tegorocznym zestawieniu dominują), radców, jak i innych przedstawicieli środowiska, w tym z prokuratury, która też jest wreszcie w czołówce naszego konkursu reprezentowana. To tym cenniejsze, że część prawników nie ma ostatnio najlepszej prasy...

Jak zwykle na liście najlepszych młodych prawników są osoby znakomicie wykształcone (nierzadko łączące wykształcenie prawnicze z innym), o bardzo wysokich umiejętnościach zawodowych. Ale też – godne naśladowania z innych powodów. Nie mogą nie wzbudzić szacunku i uznania ogromne zaangażowanie społeczne niemal wszystkich uczestników konkursu i rozmaite formy ich pożytecznej aktywności, nieobliczonej ani na zawodowe, ani na jakiekolwiek inne profity. Chapeau bas!

1. Karolina Schiffter
33 lata, adwokat, Raczkowski Paruch sp. k.
Karolina Schiffter / Dziennik Gazeta Prawna
Specjalizuje się w prawie pracy i prawie imigracyjnym. Od 2012 r. jest starszym prawnikiem i wspólnikiem w kancelarii Raczkowski Paruch (wcześniej pracowała w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak). Utworzyła od podstaw prężnie rozwijający się Departament Global Mobility & Immigration w kancelarii. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w kwestii przenoszenia pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę.
Jest to obecnie niszowa dziedzina prawa, jednak mec. Schiffter potrafiła dostrzec jej ogromny potencjał. Sławomir Paruch, partner w kancelarii Raczkowski Paruch, charakteryzuje prawniczkę krótko: jest osobą wybitną, posiadającą szczególne zdolności analityczne, organizacyjne i interpersonalne.
Klienci cenią nie tylko jej wiedzę, ale też cierpliwość, intuicję, umiejętność słuchania i wrażliwość na ich sprawy – co w przypadku problemów prawa pracy jest wyjątkowo cenne.
Jak na pełnokrwistego adwokata przystało, Karolina Schiffter chętnie podejmuje się prowadzenia spraw pro bono i angażuje się w działalność samorządową. Jest współautorem programu „Wspólna Adwokatura #odNowa”, którego celem było unowocześnienie stołecznej izby. Od lipca pracuje w dwóch działających przy warszawskiej ORA komisjach (m.in. w komisji komunikacji z organami wymiaru sprawiedliwości). Udziela się też na forum międzynarodowym, w tym jako przewodnicząca komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section).
Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Biegle mówi po niemiecku i angielsku. W wolnych chwilach (których nie ma zbyt wiele, bo stara się być zawsze, bez względu na porę, dostępna dla klientów), pisze teksty piosenek.
2. Magdalena Pszczółka
32 lata, mgr prawa, LOTOS Petrobaltic SA
Magdalena Pszczółka / Dziennik Gazeta Prawna
Jest pierwszym w historii naszego rankingu prawnikiem in house, który trafił na podium. Zajmuje stanowisko specjalisty ds. prawnych w LOTOS Petrobaltic, pracując przy strategicznych międzynarodowych projektach spółki (z grupą kapitałową LOTOS jest związana od pięciu lat). Na potrzeby tego typu przedsięwzięć na wielką skalę zainicjowała, opracowała i wdrożyła proces zarządzania umowami. Rozwiązanie to pozwala dokonywać analizy dokumentów pod kątem prawnym i biznesowym, co jest tym łatwiejsze, że materiały są przygotowywane w przejrzystej formie, z wykorzystaniem grafik.
Umiejętność przekładania hermetycznego języka prawnego na język biznesowy to jedna z wielkich zalet Magdaleny Pszczółki, która też doskonale radzi sobie z ujmowaniem skomplikowanych kwestii technicznych w ramy zapisów prawnych. Sprawdza się również jako negocjator i moderator spotkań operacyjnych. „Sukces Magdy to brak postępowań spornych” – czytamy w jednej z rekomendacji dla prawniczki.
Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim, studiowała także stosunki międzynarodowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 2015 r. rozpoczęła na UG studia doktoranckie w zakresie prawa umów w przemyśle oil & gas. W swojej rozprawie zamierza skupić się na modelu współpracy z operatorem chińskim, w czym z pewnością pomoże jej znajomość języka mandaryńskiego (oczywiście biegle posługuje się też językiem angielskim).
Nie tylko rozwój własnych kompetencji leży jej na sercu. Niedawno zorganizowała dla pracowników macierzystej spółki szkolenie wewnętrzne poświęcone konstruowaniu i rozumieniu umów w sektorze poszukiwania i wydobycia węglowodorów (upstream). Wzbogaciła je omówieniem konkretnych kazusów z życia, a na koniec zorganizowała tematyczny quiz. Bo teoria teorią, ale praktyka i rozumienie branży to dla prawnika in house podstawa.
3. Małgorzata Mączka-Pacholak
29 lat, adwokat, Pietrzak Sidor & Wspólnicy sp. j.
Małgorzata Mączka-Pacholak / Dziennik Gazeta Prawna
Mimo młodego wieku i stosunkowo krótkiego stażu zawodowego (egzamin adwokacki zdała w 2015 r.) ma imponujące doświadczenie w reprezentowaniu klientów w postępowaniach przed sądami powszechnymi, Trybunałem Konstytucyjnym i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Specjalizuje się w sprawach na styku prawa konstytucyjnego, prawa karnego i praw człowieka, których rozstrzygnięcie może mieć kluczowe znaczenie dla całej praktyki stosowania prawa w danym obszarze.
Wraz z prawnikami kancelarii reprezentuje m.in. parę homoseksualną, której urzędnicy odmówili zawarcia związku małżeńskiego. Ich celem jest uzyskanie wyroku ETPC podobnego do tego, jaki zapadł w sprawie Oliari i inni przeciwko Włochom (strasburscy sędziowie potwierdzili w nim, że związek partnerski to podstawowe prawo człowieka). Była też zaangażowana w postępowanie strategiczne dotyczące konstytucyjności przepisów o uboju rytualnym. „Spędziliśmy wiele godzin dyskutując na temat kształtu tego wniosku, a argumenty (nie tylko prawnicze, ale również te o naturze filozoficznej i moralnej) przedstawione przez Małgorzatę Mączkę-Pacholak stały się jednym z jego fundamentów” – przyznaje mec. Mikołaj Pietrzak, wspólnik w kancelarii.
Jednym z indywidualnych sukcesów prawniczki jest doprowadzenie do uniewinnienia działaczy organizacji pozarządowej, oskarżonych o naruszenie miru domowego w związku z protestem na dachu budynku publicznego.
Z kancelarią Pietrzak Sidor & Wspólnicy współpracuje od czterech lat, wcześniej była związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
Po godzinach pracuje w komisji praw człowieka przy NRA.
Cały ranking dostępny na prawnik.pl