statystyki

Gigantyczne kary pieniężne. Czy konstytucyjne?

autor: Bartosz Draniewicz10.11.2016, 06:46; Aktualizacja: 10.11.2016, 06:54

Wprowadzone będą sankcje za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych. Przedsiębiorca, który nie spełni założeń w ocenie oddziaływania na środowisko, zapłacić może nawet 1 mln zł kary.

Jak się wydaje, jednym z najważniejszych elementów nowelizacji, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., jest dodanie w ustawie o ocenach oddziaływania na środowisko rozdziału VIIA „Administracyjne kary pieniężne”. Dział ten składa się zaledwie z trzech artykułów (136a, 136b, 136c), ale ich znaczenie jest olbrzymie dla wszystkich przedsiębiorców realizujących inwestycje, w których pojawiają się oceny oddziaływania na środowisko.

Astronomiczne kwoty

Ustawodawca wprowadza mechanizm sankcji z powodu nieprzestrzegania wymogów środowiskowych. Kara może sięgać nawet 1 000 000 zł.

W tym miejscu pojawia się pytanie: czy kary takie będą rzeczywiście egzekwowane. Szukając odpowiedzi, można wskazać, że podobne kary za złamanie innych wymogów funkcjonują od kilkudziesięciu lat w polskim prawie ochrony środowiska i – niestety dla przedsiębiorców – są pozytywnie oceniane z punktu widzenia ich skuteczności. Niemniej jednak budzą kontrowersje ze względu na ich wysokość.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane