statystyki

Zbyt szybkie zajęcie rachunku nie daje szans rzekomym dłużnikom

autor: Piotr Szymaniak08.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 08.11.2016, 06:49

Nie po czterech, ale po maksymalnie siedmiu dniach komornik będzie przelewał zajęte środki na konto wierzyciela. Zmiana ma lepiej chronić osoby pokrzywdzone niesłuszną egzekucją.

Dzięki elektronicznemu zajęciu rachunku bankowego komornicy zyskali skuteczne narzędzie do błyskawicznego odzyskiwania długów. Jeśli jednak egzekucja jest niezasadna albo prowadzona na podstawie sfałszowanego tytułu wykonawczego, to „dłużnik” nie ma szans się obronić.

Sfałszowane tytuły

Do niedawana komornik informował o zajęciu rachunku jednocześnie bank i dłużnika. Wyegzekwowanie środków zależało więc od tego, kto szybciej zareaguje na pismo. Dłużnik, opróżniając konto, czy bank, blokując rachunek.

Od września komornicy kontaktują się z bankami nie za pośrednictwem poczty, lecz systemu teleinformatycznego, dzięki czemu zajęcie rachunku bankowego dłużnika następuje niemal natychmiast. O wiele szybciej, czasem już następnego dnia, egzekwowane środki trafiają na konto komornika. Ten z kolei nie może trzymać ich na swoim rachunku dłużej niż cztery dni. Maksymalnie po tym okresie pieniądze muszą być przekazane wierzycielowi. Nowe przepisy są więc bardzo korzystne z punktu widzenia odzyskujących długi.

Procedura ta jednak ma drugą stronę medalu – takie przyspieszenie stawia bowiem w o wiele gorszej sytuacji osoby, którym komornik zajął konto niesłusznie, np. na podstawie sfałszowanego tytułu egzekucyjnego.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane