- Akt oskarżenia w tej sprawie wniosła w październiku 2012 r. Prokuratura Rejonowa Łódź - Polesie. Rok wcześniej, na wniosek śledczych Maria S. została tymczasowo aresztowana. W areszcie przebywa do dziś - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Jak ustalili śledczy, oskarżona zajmowała się organizowaniem kursów języka angielskiego. Spółka przez nią kierowana miała tworzyć w różnych miastach na terenie Polski grup językowych. Pod tym pretekstem zawierane były umowy o współpracę z osobami fizycznymi i firmami, które miały być partnerami w projekcie. Ich rolą było organizowanie lokali i 10-osobowych grup językowych.

"Byli zapewniani, że oskarżona dysponuje środkami przyznanymi przez departament edukacji rządu USA. Każda grupa miała wpłacić na konto instytutu kaucję w wysokości 28 tys. zł. Nauczanie miało być bezpłatne i odbywać się w oparciu o autorską metodę opracowaną przez oskarżoną. Wpłacana kaucja miała być zwracana po 45 dniach" - wyjaśnił Kopania.

Partnerzy projektu prowadzonego przez Marię S. mieli otrzymywać prowizję w kwocie 8,7 tys. zł. oraz wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2 tys. zł. Według ustaleń prokuratury, kursy zostały rozpoczęte, ale nie były zwracane kaucje, ani obiecywane prowizje oraz wynagrodzenia.

"Wśród pokrzywdzonych są zarówno uczestnicy kursów, jak i partnerzy, koordynatorzy, a nawet lektorzy" - dodał prokuratur.

Wydany w poniedziałek wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi w kwestii kary jest zgodny z wnioskiem prokuratora. Oskarżona zobowiązana została także do naprawienia szkody, na rzecz pokrzywdzonych, którzy się tego domagali. Wyrok nie jest prawomocny.

(PAP)

agm/ malk/PS