statystyki

Pełnomocnik zapłaci za sprzeciw klienta

autor: Ewa Maria Radlińska28.10.2016, 06:50; Aktualizacja: 28.10.2016, 07:06

Przez błąd prawnika, klient na własną rękę musiał ratować sytuację i ponosić z tego tytułu koszty.

Spółdzielnia pozwała o zapłatę swojego pełnomocnika. Domagała się od niego kwoty 4.327 zł. Podała, że radca prawny reprezentując ją w sprawie gospodarczej, w której została pozwana przez pewną spółkę, dopuścił się zaniedbania, wskutek którego zmuszona była wnieść sprzeciw od wyroku zaocznego. A ten podlegał opłacie właśnie w takiej wysokości.

Wyrok zaoczny

W sprawie będącej źródłem roszczenia, spółka żądała od spółdzielni kwoty 173 tys. zł. Sąd zobowiązał pozwaną do złożenia odpowiedzi na pozew, w terminie 14 dni, pod rygorem wydania wyroku zaocznego. Spółdzielnia nie przedłożyła jednak dowodu doręczenia odpowiedzi na pozew stronie powodowej, więc pismo zwrócono. Pozwaną reprezentował wtedy profesjonalny pełnomocnik - radca prawny. Prawnik ten obsługiwał spółdzielnię od 1999 r. i otrzymywał za swoją pracę wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł miesięcznie. Po zwrocie odpowiedzi na pozew sąd wydał wyrok zaoczny, w którym zasądził od spółdzielni na rzecz spółki kwotę 173 tys. zł. Pozwana wniosła sprzeciw od wyroku zaocznego, uiszczając opłatę w wysokości 4.327 zł. Finalnie spółka zawarła ze spółdzielnią ugodę pozasądową, wobec czego powództwo zostało cofnięte, a wyrok zaoczny uchylony. Spółdzielnia postanowiła jednak dochodzić zwrotu poniesionych na pismo kosztów od swojego pełnomocnika. Prawnik bronił się tym, że powódka po wydaniu wyroku zaocznego samodzielnie wniosła i opłaciła sprzeciw, a trzy tygodnie później zawarła ze spółką ugodę, w ramach której zrezygnowała ze zwrotu kosztów wniesionego sprzeciwu.

Sądu nie przekonały argumenty prawnika. Wskazał, że przy wykonywaniu swojego zawodu radca prawny zobowiązany jest do zachowania staranności wynikającej z wiedzy prawniczej oraz zasad etyki, a celem udzielonej przez niego pomocy prawnej jest ochrona interesów mocodawcy, w tym celu powinien samodzielnie prowadzić sprawę dbając o należyte wykorzystanie przewidzianych przez prawo środków.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane