statystyki

Przyszli komornicy nie chcą być tylko statywami pod kamery

autor: Piotr Szymaniak24.10.2016, 00:00; Aktualizacja: 24.10.2016, 06:55

Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

Zapowiadane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany budzą olbrzymie emocje nie tylko wśród komorników, lecz także osób przygotowujących się do wykonywania tego zawodu. Lada dzień rozpocznie się zbieranie podpisów pod petycją skierowaną do Zbigniewa Ziobry, w której aplikanci będą się domagali od resortu wycofania się przynajmniej z części zapowiadanych zmian.

Cały projekt nie został jeszcze upubliczniony, jednak zarówno oficjalne komunikaty MS, jak i nieoficjalne informacje publikowane w prasie sprawiły, że wielu młodych prawników już pożałowało wyboru aplikacji komorniczej. Dlaczego? Jedną z zapowiadanych zmian jest ograniczenie możliwości wykonywania czynności egzekucyjnych przez asesorów i aplikantów. Co prawda art. 2 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.) już teraz stanowi, że komornik wykonuje czynności osobiście, jednak ze względu na dużą liczbę spraw w praktyce wiele zadań realizują zatrudnieni w kancelarii asesorzy lub aplikanci, o ile zebrali co najmniej roczne doświadczenie. Nowe przepisy mają ukrócić tę praktykę.

Aplikant gorszy od sekretarki

– Na drugim roku aplikacji nie będzie można nawet spisać protokołu z dłużnikiem, nie mówiąc już o zajęciu ruchomości. Nawet wtedy, gdy komornik jest na czynnościach, a do kancelarii podjeżdża dłużnik własnym samochodem – mówi Anna Strząbała, starosta I roku na aplikacji komorniczej w izbie krakowskiej.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane