Rejent nie zostanie ukarany za przesłanie wypisów aktów notarialnych z opóźnieniem

autor: Ewa Maria Radlińska20.10.2016, 07:35; Aktualizacja: 20.10.2016, 07:43

Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

Sprawa dotyczyła notariusza sporządzającego umowy, na podstawie których cudzoziemcy nabywali nieruchomości w Polsce. Wypisy tych aktów powinny zostać wysłane w ciągu siedmiu dni ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Chodziło o pięć aktów notarialnych, które jednak w tym terminie nie trafiły do resortu. Opóźnienia w wysłaniu wypisów w trzech przypadkach wynosiły nieco ponad miesiąc, pozostałe zostały wysłane w ciągu trzech miesięcy. Sprawą zainteresował się minister sprawiedliwości, który zainicjował postępowanie dyscyplinarne rejenta.

Wysłane po czasie

Notariusz został obwiniony o to, że dopuścił się oczywistej i rażącej obrazy przepisów polegającej na tym, że w okresie od grudnia 2013 r. do lipca 2014 r. nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 8a ust. 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U. 1920 nr 31 poz. 178 ze zm.) i przesłał ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych wypisy aktów notarialnych z uchybieniem siedmiodniowego terminu. tj. o czyn z art. 50 ustawy prawo o notariacie (Dz.U. 1991 nr 22 poz. 91 ze zm.) w związku z wyżej wskazanym przepisem. Sąd Dyscyplinarny Izby Notarialnej uniewinnił rejenta. Minister nie ustąpił i wniósł odwołanie. Wyższy Sąd Dyscyplinarny przy Krajowej Radzie Notarialnej, utrzymał jednak w mocy zaskarżone orzeczenie. Minister wniósł zatem kasację. Przekonywał, że przesłanie aktów z uchybieniem terminu stanowiło rażącą obrazę przepisów.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane