statystyki

Zakaz patronatu za brak informacji o sprawie

autor: Ewa Maria Radlińska17.10.2016, 06:55; Aktualizacja: 17.10.2016, 07:10

Pełnomocnik, który nie poinformuje swojego mocodawcy o wyniku postępowania oraz o możliwości wniesienia środka odwoławczego, dopuści się istotnego uchybienia. I to niezależnie od tego, czy doprowadziło to do szkody w majątku klienta, czy też nie.

Sprawa dotyczyła radcy prawnego, która nie poinformowała klienta o wyniku sprawy, w której go reprezentowała i nie uzyskała jego zgody na zaniechanie wniesienia środka zmierzającego do wzruszenia orzeczenia.

Kara rażąco surowa

Działanie to zostało wzięte pod lupę przez Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych, który uznał ją za winną popełnienia zarzucanego czynu. Wskazał, że takie działanie jest sprzeczne z zasadami wyrażonymi w art. 28 pkt 5 i 6 kodeksu etyki radcy prawnego (KERP w wersji obowiązującej do 30 czerwca 2015 r.). Mówią one o tym, że radca ma informować klienta o przebiegu sprawy i jej wyniku, w sposób ustalony z klientem. Radca powinien także uzyskać zgodę klienta - w miarę możliwości pisemną - na zaniechanie wniesienia środka zmierzającego do wzruszenia orzeczenia. Za to co zrobiła radczyni, sąd dyscyplinarny wymierzył jej karę pieniężną w kwocie 4 tys. zł oraz orzekł dodatkowo zakaz wykonywania patronatu na trzy lata. Obrońca prawniczki wniósł odwołanie. Domagał się umorzenia postępowania dyscyplinarnego lub uniewinnienia klientki, ewentualnie obniżenia kary.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane