Poczta Polska przejmuje urzędowe przesyłki. Koniec przetargów na dostarczanie korespondecji z sądów i prokuratur

autor: Sławomir Wikariak20.10.2016, 07:25; Aktualizacja: 20.10.2016, 08:00

Koniec z przetargami na dostarczanie korespondencji z sądów, prokuratur czy urzędów. Rząd przygotowuje zmianę przepisów, która ma ustawowo oddać te usługi w ręce Poczty Polskiej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • annawro777(2016-10-20 08:51) Zgłoś naruszenie 279

    Takie działania są logiczne. Należy wspierać Pocztę Polską (z wielowiekowymi i dobrymi tradycjami), a nie wspierać zagranicznych kurierów. Spójrzmy na politykę Niemiec, którzy zawsze preferują rodzime produkty i usługi (niekoniecznie tańsze czy lepsze od zagranicznych), bo sprzyjają rozwojowi rodzimej gospodarki.

    Odpowiedz
  • ja(2016-10-20 10:04) Zgłoś naruszenie 199

    Co od zasady pomysł dobry, bo wg mnie taki InPost sprawdza się przy paczkomatach, ale już nie w administracji. Tylko trzeba to zrobić tak, żeby się operatorowi wyznaczonemu nie przewróciło w głowie...

    Odpowiedz
  • xvart(2016-10-20 09:24) Zgłoś naruszenie 1512

    jak długo jeszcze będziemy dotować państwowego molocha kosztem ludzi, którzy mają sprawy w sądach? Doręczenia to główny problem jeżeli chodzi o szybkość postępowań. Dlaczego korespondencja do adwokatów, radców, urzedów czy przedsiębiorców nie może być załatwiana mailem? Widział ktoś firmę, która nie ma maila?Dlaczego do świadka nie można zadzwonić żeby go wezwać? Koszt rozmowy telefonicznej to parę groszy a koszt listu poleconego to kilka złotych. Najpierw politycy wpychają sądy w średniowiecze, a potem publiczne drą szaty, jak to sądy opieszale i leniwie pracują. Nie powinno być ŻADNYCH doręczeń przez jakąkolwiek pocztę. Jest XXI wiek jakby ktoś tego nie zauważył...

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • eddy(2016-10-20 12:03) Zgłoś naruszenie 153

    To co wyprawiało InPost z przesyłkami sądowymi wzywało o pomstę do nieba. Jak można przekazać takie zadanie firmie która nie ma personelu i infrastruktury? Odbieranie przesyłek w kioskach, magazynach na peryferiach, sklepach wielobranżowych - miejscach które trudno było znaleźć, bo nalepka wielkości karty płatniczej "InPost" była trudna do dostrzeżenia. Szukanie adresu samochodem z GPS nawet nie pomagało. To był skandal i dobrze że rząd wprowadził porządek.

    Odpowiedz
  • xyz(2016-10-20 11:02) Zgłoś naruszenie 122

    Monopol nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ale jedyna konkurencja InPost to tylko wielkie nieporozumienie. Poziom usług w skali 1 do 10 to -15

    Odpowiedz
  • Bolesław(2016-10-20 12:11) Zgłoś naruszenie 118

    I to jest właśnie DOBRA ZMIANA. Brawo.

    Odpowiedz
  • sa(2016-10-20 09:00) Zgłoś naruszenie 99

    Hulaj dusza piekła nie ma.No to teraz bez konkurencji ,Poczta odczeka i dopiero później zaserwuje ceny tym urzędom.To jest do przewidzenia,co wtedy zrobi rząd ,już takie momenty były,jakie zawyżone ceny były żądane !!!. Przekazy ,przelewy opłaty były wielokrotnie podwyższane ,aż się zakleszczyli sami . Ja i firma nauczyłem się dokonywać przelewy w banku z komp. do ZUS,US, urzędów i znacznie mniej płacę za to np. 30 przelewów w m-cu po3-5 złotych dawało dochód PP ok.120zł/m-c . Podwyższając ceny zrażali klientów i tracili ich (jak PKP z biletami) ,brak dochodów podwyższali ceny i dalej tracili klientów .Doszło do absurdu ,że teraz jak informują mnie w UP ,cena przelewu do US,ZUS kosztuje z 5 zl nawet 10zł ,gdzie przez internet ok.1zł. Tak PP (lub PKP) postępuje, a na końcu jak dalej mało kasy to strajki ,wymuszanie dotacji na rządzie ,to firmy są nie reformowalne w tym stanie rzeczy przy ich zw.zawodowych (multum ich szczególnie PKP, nabijają koszty,widać rozpasanie -PKP Nowy Sącz ! ) . Rząd takie zachowania musi brać wcześniej pod uwagę.Konkurencja słaba ,ale powinna być ,chociaż sam dwa razy kwestionowałem(reklamowałem) pracę tej PGP sposób wykonywanej usługi ,nie zawsze odpowiadali na skargi (nie widać było poprawy) -to prawda.

    Odpowiedz
  • gość(2016-10-20 13:02) Zgłoś naruszenie 71

    Bardzo dobre rozwiązanie!

    Odpowiedz
  • Dr hab. Dariusz Szostek (2016-10-20 16:04) Zgłoś naruszenie 64

    Monopole nie są dobre. Państwo polskie powinno raczej wspierać elektroniczne doręczanie a nie tradycyjne. Dobrze by było gdyby urzędy i sądownictwo przeszło na systemy teleinformatyczne. Tym bardziej iz odpowiednie regulacje prawne sa, tyle ze systemów ( w sądownictwie) nie ma ;-(((

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polask(2016-10-20 12:19) Zgłoś naruszenie 46

    Arbitralny wybór jednej firmy (w tym wypadku Poczty Polskiej) jest korupcjogenny i nieuczciwy - monopol. W krajach rozwinietych i współczesnych gospodarkach monopole winny być ograniczane.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-10-20 13:25) Zgłoś naruszenie 32

    Mały kroczek w dobrym kierunku . I z odpowiednim zwrotem .

    Odpowiedz
  • M(2016-10-20 19:23) Zgłoś naruszenie 30

    Popieram to dobry znak.

    Odpowiedz
  • Leon(2016-10-20 10:14) Zgłoś naruszenie 21

    Uzupełniając wypowiedź Pana Sędziego Markiewicza chciałbym wskazać, że przepisy umożliwiające korespondencję elektroniczną stron i pełnomocników w sądem oraz przesyłanie przez sąd stronom i pełnomocnikom korespondencji elektronicznej zostały uchwalone ustawą z 10.07.2015 r. zmieniającą KPC (odsyłam m.in. do art. 125, art. 126, 128, 129 KPC). Problem w tym, że ich wejście w życie przesunięto do 8.09.2019 r. Brak jest systemu umożliwiającego taką korespondencję elektroniczną. Wprowadzenie korespondencji elektronicznej znacznie obniżyłoby koszty korespondencji sądowej. Na braku systemu w sądach Poczta Polska zarobi, więc nikomu się nie spieszy.

    Odpowiedz
  • OK wszystkie rejestrowane i śledzone(2016-10-20 09:35) Zgłoś naruszenie 20

    ale może by tak jak w Estonii od prawie 20 lat...... gdzie Państwo każdemu Obywatelowi założyło Konto Pocztowe i tam trafiają wszystkie wersje elektroniczne pism kierowanych z Urzedów Wszelakich do Obywatela i Obywatel nie może zaskarżać Państwa że nie miał wiedzy o piśmie.......

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bbs(2016-10-20 09:27) Zgłoś naruszenie 13

    Można wspierać tylko wtedy jeśli będą uczciwi ale to prawda że sami podwyższali i tak będzie tylko przyjdzie nowy rok i będą podwyżki druga sprawa też giną przesyłki a później brak winnego i paczki i inne nie są doręczenie w terminie

    Odpowiedz
  • Urzędnik (2016-10-20 19:11) Zgłoś naruszenie 11

    Inpost zniknął w lipcu. cena przesyłki ZPO 20% drożej...

    Odpowiedz
  • rynkowiec(2016-10-20 13:30) Zgłoś naruszenie 10

    Błąd. Wystarczyłoby jedynie określić poziom usług, tj. przesyłka ma dotrzeć w wyznaczonym terminie pod wskazany adres, w przeciwnym razie kara 100x wartość usługi. Doręczaliby jak pieski w zębach a i cena by była sprawiedliwa (rynkowa).

    Odpowiedz
  • logiczny(2016-10-24 08:44) Zgłoś naruszenie 10

    w chwili obecnej jedyne rozsądne rozwiązanie. Docelowo powinien być przetarg ale z bezwzględnym wymogiem posiadania ZATRUDNIONYCH pracowników w odpowiedniej ilości. Ponieważ InPost nie spełnia takiego kryterium to obecnie przetarg byłby tylko stratą czasu. Zresztą WSZYSTKIE zamówienia administracji publicznej powinny mieć jako bezwzględny wymóg zatrudnianie na umowach o pracę przez startującego w przetargu odpowiedniej liczby osób. Bo to jest jedna z form walki Państwa z umowami śmieciowymi..

    Odpowiedz
  • obserwator(2016-10-21 01:41) Zgłoś naruszenie 10

    Cena listu ZPO dla sądów wg przetargu to ok. 1 zł. Dla zwykłych ludzi 6,20 zł. Jak myślicie kto opłaca tę różnicę ? Już wiem po co jest potrzebny monopol. W tle afera spółki Telegraf się kłania.

    Odpowiedz
  • Anna(2016-10-22 07:42) Zgłoś naruszenie 00

    Panstwo PO organizowalo przetarg, aby biznesmen Brzoska mogl zarobic. Panstwo PiS postanowilo nie organizowac przetargow. Zorganizowanie nieustawionego, rzetelnego, opartego na prawidlowo sformulowanym lpisie uslugi i warunkach wykonania,i dopietego na ostatni guzik przetargu jest dla misiewiczow niewykonalne. Albo geszefciaze z PO albo msiewicze bezmozgowi...

    Odpowiedz