Minister Zbigniew Ziobro powiedział we wtorek, że w jego resorcie do finału zmierzają prace nad "zasadniczą zmianą całości Kodeksu karnego" m.in. w sprawach dotyczących chuligaństwa i pseudokibiców. Efekty mają być znane w ciągu 2-3 miesięcy.

Minister był pytany podczas konferencji prasowej, czy w jego resorcie prowadzone są prace nad projektem ustawy przewidujące zaostrzenie kar dla pseudokibiców w związku z sobotnią "zadymą" pseudokibiców przed katowickim Spodkiem.

"W ministerstwie trwają prace nad zasadniczą zmianą całości Kodeksu karnego, która pozwoli w sposób bardziej skuteczny, adekwatny reagować na przejawy chuligaństwa, bądź też popełnienia innych przestępstw, w zależności od stopnia winy i wagi tego przestępstwa. Takie prace zapowiedziałem i takie prace zmierzają już do finału, mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy będziemy mogli przedstawić efekty tych prac" - powiedział Ziobro.

W połowie roku minister sprawiedliwości informował, że bardzo zaawansowany jest w resorcie etap prac nad generalną zmianą Kodeksu karnego, która wprowadza zaostrzenie odpowiedzialności karnej za najcięższe, brutalne przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności oraz za najcięższe przestępstwa gospodarcze. "Uważamy bowiem, że kara w takich wypadkach powinna być sprawiedliwą i adekwatną do winy sprawcy" - mówił wówczas Ziobro.

W minioną sobotę pseudokibice GKS Katowice chcieli uniemożliwić fanom Ruchu Chorzów wejście na galę mieszanych sztuk walki, która odbywała się w katowickim Spodku. Część z nich miała ze sobą pałki, metalowe pręty, noże, a także petardy. Interweniowała policja, która użyła armatek wodnych. Zatrzymano kilkanaście osób.