Handel ludźmi często bez kary

autor: Emilia Świętochowska18.10.2016, 07:33; Aktualizacja: 18.10.2016, 10:41
ślub, małżeństwo

W 2015 r. pojawiła się też u nas nowa forma handlu ludźmi, polegająca na zmuszaniu kobiet do zawarcia związków małżeńskich z obywatelami krajów spoza Unii Europejskiejźródło: ShutterStock

74 Polaków padło ofiarą handlarzy ludźmi w ubiegłym roku. W większości przypadków byli wykorzystywani do pracy przymusowej.

To tylko niektóre wnioski, jakie płyną ze sprawozdania Prokuratury Krajowej na temat ścigania w Polsce handlu ludźmi i nielegalnej adopcji w latach 2010–2015. Podsumowanie przygotowano w związku z obchodzonym dziś 10. Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi.

Jedna ze spraw odnotowanych przez śledczych dotyczyła sześciu Polek zwerbowanych do pracy niewolniczej w Belgii. W 2015 r. pojawiła się też u nas nowa forma handlu ludźmi, polegająca na zmuszaniu kobiet do zawarcia związków małżeńskich z obywatelami krajów spoza Unii Europejskiej, którzy w ten sposób chcieli zalegalizować swój pobyt w Polsce.

Jak wynika z raportu Prokuratury Krajowej, w zeszłym roku zarejestrowano u nas łącznie 67 spraw dotyczących pozbawienia wolności innej osoby (art. 189 k.k.). Ofiary handlarzy ludźmi (łącznie 115 osób) najczęściej były zmuszane do prostytucji bądź pracy niewolniczej. Wśród cudzoziemców pokrzywdzonych tego rodzaju przestępstwami w Polsce dominowali Ukraińcy i Wietnamczycy. Co ciekawe, w ubiegłym roku, w przeciwieństwie do 2014 r., liczba pokrzywdzonych kobiet była niższa niż mężczyzn (48 do 67). W 2015 r., głównie z inicjatywy sądów rodzinnych, toczyło się u nas także 10 postępowań dotyczących organizowania adopcji w celach zarobkowych (art. 211a k.k.).


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane