statystyki

Użycie symbolu „S” nie wymaga zgody

17.10.2016, 06:47; Aktualizacja: 17.10.2016, 06:51

Osoby biorące udział w czarnym proteście nie mogły naruszyć praw do słynnego logo z prostego powodu. Znak towarowy jest chroniony wyłącznie w obrocie gospodarczym.

Użycie symbolu Solidarności podczas czarnego protestu wywołało oburzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i skończyło się złożeniem przez nią zawiadomienia do prokuratury. Ta wszczęła czynności sprawdzające, co z kolei wzburzyło protestujących. W internetowej akcji tysiące kobiet zadeklarowało, że to one zorganizowały manifestację. W końcu głos zabrał Jerzy Janiszewski, autor słynnego logo, sprzeciwiając się ściganiu kobiet, które je wykorzystały.

Pojawia się jednak pytanie, czy tak naprawdę jest je za co ścigać, a jeśli tak, to jakie przepisy zostały złamane?

– Mamy wyłączne prawa do tego symbolu, który został zarejestrowany jako znak towarowy zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Nikt nas nie pytał o zgodę na jego wykorzystanie, a bez takiej zgody nikt nie ma prawa go użyć – przekonuje rzecznik prasowy przewodniczącego KK NSZZ „S” Marek Lewandowski.

Idąc tym tropem, zaglądamy do ustawy – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1410 ze zm.). Rzeczywiście przewiduje ona odpowiedzialność za bezprawne użycie znaku towarowego. Czy jednak wyjście na ulicę z transparentem, na którym pojawia się logo Solidarności stanowi naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy? Profesor Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, niekwestionowany autorytet w zakresie własności przemysłowej, uważa, że nie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane