statystyki

Znanej marce wolno więcej. Chanel wygrywa spór o logo

autor: Marek Rumak25.07.2017, 08:29; Aktualizacja: 25.07.2017, 09:36
Słynny dom mody zyskał poważny argument w walce z ewentualnymi naruszycielami jego znaku w postaci splecionych i nachodzących na siebie liter C.

Słynny dom mody zyskał poważny argument w walce z ewentualnymi naruszycielami jego znaku w postaci splecionych i nachodzących na siebie liter C.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Robert Caplin

Słynny dom mody zyskał poważny argument w walce z ewentualnymi naruszycielami jego najbardziej rozpoznawalnego znaku w postaci splecionych i nachodzących na siebie liter „C”. Sąd UE uznał, że EUIPO niesłusznie zarejestrował kreację zainspirowaną pomysłem monogramu.

Sąd UE 18 lipca 2017 r. wydał wyrok z wniosku spółki Chanel w sprawie unieważnienia wzoru wspólnotowego zarejestrowanego przez jednego z hiszpańskich przedsiębiorców ze względu na brak indywidualnego charakteru (sygn. T-57/16). Sprawa jest o tyle ciekawa, że podobieństwo wzoru wcale nie jest oczywiste. A spór dotyczył marki renomowanej. Gdyby jej właściciel był mniej znany, rozstrzygnięcie mogłoby być odmienne.

Chanel 4 grudnia 2013 r. wystąpiła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z wnioskiem o unieważnienie prawa do wzoru, który został zarejestrowany w 2010 r. przez zamieszkałego w Hiszpanii Li JingZhou dla produktów w postaci „wzorów zdobniczych”. W piśmie uzasadniającym podniosła, że sporny wzór nie jest nowy w rozumieniu art. 5 rozporządzenia nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych (Dz.Urz. UE z 2002 r. L 3, s. 1; dalej: rozporządzenie). Jej zdaniem wykazuje duże podobieństwo do znaku handlowego zarejestrowanego na rzecz Chanel we Francji od 1989 r.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane