Jest ponad sto postępowań karnych ws. reprywatyzacji w Warszawie - poinformował w środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Wcześniej sprecyzował, że 13 postępowań prowadzonych jest przez prokuraturę wrocławską, 41 przez prokuraturę warszawską.

Prokurator krajowy sprecyzował, że śledztwa prowadzone przez wrocławskich śledczych dotyczą nieruchomości znajdujących się w sumie na 56 warszawskich ulicach. Dodał, że w części przypadków chodzi o kilka nieruchomości na jednej ulicy; jedna nieruchomość położona jest w Zakopanem.

"41 postępowań prowadzonych jest w ramach prokuratury regionalnej w Warszawie" - dodał. Zaznaczył zarazem, że do prokuratur wpłynęło dodatkowo 38 zawiadomień o dzikiej prywatyzacji - z tego 26 za pośrednictwem Prokuratury Krajowej a 12 innych prokuratur. "To wszystko nam daje liczbę ponad 100 postępowań na różnym etapie, które dotyczą reprywatyzacji w Warszawie" - sprecyzował.

"To jest olbrzymi problem i olbrzymia skala przestępczości, będziemy na bieżąco podejmować decyzje, aby sprawdzać kadrowo, personalnie, a także technicznie zespół wrocławski, a być może podejmiemy także inne decyzje, aby te postępowania były prowadzone w sposób rytmiczny, prawidłowy i żeby skutecznie ustalić prawdę materialną" - dodał.

Święczkowski poinformował również, że powołał zespół koordynacyjny w Prokuraturze Krajowej, który składa się z szefów różnych departamentów, biur. "Cyklicznie odbywają się spotkanie zespołu, w toku prac zdecydowaliśmy się znacznie poszerzyć ilość prokuratorów zajmujących się sprawami administracyjnymi i cywilnymi, którzy będą kierować stosowne wnioski, stosowne pozwy do sądów administracyjnych czy do urzędów, aby zablokować proces nielegalnych reprywatyzacji w Warszawie" - powiedział.