statystyki

Zamówienia publiczne: Wymagane mniej ogłoszeń niż wynika to z rozporządzenia

autor: Sławomir Wikariak11.10.2016, 07:37; Aktualizacja: 11.10.2016, 09:58
Obowiązująca od 28 lipca 2016 r. nowelizacja ustawy zmieniła przesłanki pozwalające na zmianę umowy o zamówienie publiczne.

Obowiązująca od 28 lipca 2016 r. nowelizacja ustawy zmieniła przesłanki pozwalające na zmianę umowy o zamówienie publiczne.źródło: ShutterStock

W rozporządzeniu dotyczącym ogłoszeń publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych znalazł się błąd. Urząd Zamówień Publicznych doradza zamawiającym, by nie kierowali się zamieszczonym w nim wzorem, tylko przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.).

Obowiązująca od 28 lipca 2016 r. nowelizacja ustawy zmieniła przesłanki pozwalające na zmianę umowy o zamówienie publiczne. Chodziło z jednej strony o ich uelastycznienie, z drugiej o wskazanie, jaką wartość mogą mieć dopuszczalne zmiany, tak aby zamawiający wiedzieli, do jakich kwot mogą wprowadzać aneksy do kontraktów.

Jednocześnie zarówno polskie, jak i unijne przepisy przewidują publikację ogłoszeń o zmianie umowy. Chodzi o zachowanie przejrzystości, tak aby wszyscy zainteresowani, w tym konkurencyjni przedsiębiorcy, mogli sprawdzić, czy rzeczywiście były podstawy do wprowadzenia aneksu.

Dla zamówień poniżej tzw. progów unijnych wzór ogłoszenia o zmianie umowy przewidziano w rozporządzeniu ministra rozwoju w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1127). Wzór ten stanowi załącznik nr 8 do rozporządzenia. Analizując jego treść, należałoby dojść do wniosku, że wykracza poza upoważnienie ustawowe. Wskazuje bowiem na wszystkie możliwe przesłanki zmiany umowy wymienione w art. 144 ust. 1 ustawy p.z.p. (jest ich łącznie sześć), podczas gdy publikacja ogłoszenia jest obowiązkowa tylko w przypadku dwóch z nich.

– Wzór sugeruje, że ogłoszenie zamieszcza się po zmianie umowy dokonanej na podstawie jakiejkolwiek z przesłanek. Tymczasem sama ustawa p.z.p. w art. 144 ust. 1c wskazuje, że ogłoszenie takie publikuje się tylko w przypadku zmiany dokonanej na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy p.z.p. – zauważa dr Andrzela Gawrońska-Baran, radca prawny z kancelarii AGB.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane