statystyki

Bez tytułu wykonawczego hipoteki nie da się wpisać

autor: Michał Culepa27.09.2016, 17:00
SN podkreślił, że sąd, rozpoznając wniosek, bada go jedynie od strony formalnej.

SN podkreślił, że sąd, rozpoznając wniosek, bada go jedynie od strony formalnej.źródło: ShutterStock

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej wywołuje skutki od dnia jego złożenia. Dlatego sąd, który bada go pod względem formalnym, musi mieć szansę zapoznać się z dokumentem będącym podstawą do dokonania wpisu. Bez odpowiedniego załącznika wniosek nie zostanie więc uwzględniony. Takie konkluzje płyną z orzeczenia Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła wpisu hipoteki przymusowej, o który wnosił Antonio D., obywatel włoski, w stosunku do nieruchomości upadłej spółki deweloperskiej K. Antonio D. udzielił tej spółce około 600 tys. zł pożyczki na cele inwestycyjne. Deweloper rozpoczął wznoszenie budynku mieszkalnego, jednak tuż potem popadł w tarapaty finansowe. Spółka ogłosiła upadłość, a po zakończeniu postępowania upadłościowego miała zostać zlikwidowana. Syndykowi udało się doprowadzić inwestycję do końca, ale wcześniej Antonio D. wniósł o ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości, której właścicielem była spółka. Wniosek o dokonanie wpisu złożono 21 marca 2013 r., postępowanie upadłościowe rozpoczęło się 29 marca 2013 r., a zakończyło 29 maja 2013 r. ogłoszeniem upadłości spółki K.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane