statystyki

Ograniczanie usług bankowych? Więzień ma prawo oszczędzać

autor: Dominika Bychawska-Siniarska27.09.2016, 08:34; Aktualizacja: 27.09.2016, 08:40
Mężczyzna bezskutecznie zwracał się do PKO BP o zmianę stóp procentowych, wskazując, że w związku z inflacją jego oszczędności się kurczą, zamiast wzrastać.

Mężczyzna bezskutecznie zwracał się do PKO BP o zmianę stóp procentowych, wskazując, że w związku z inflacją jego oszczędności się kurczą, zamiast wzrastać.źródło: ShutterStock

Dwóch osadzonych, Marek Siemaszko i Jan Olsztyński, zwróciło się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ze skargą dotyczącą ograniczania im dostępu do usług bankowych, co miało naruszyć art. 1 Protokołu 1 konwencji (prawo własności).

Pierwszy z mężczyzn odbywał karę pozbawienia wolności w zakładzie w Poznaniu. Tuż po tym, jak trafił za kraty, na jego nazwisko założono w PKO BP konto bankowe z książeczką oszczędnościową płatną na żądanie. Pomiędzy sierpniem 2000 r. a marcem 2012 r. na rachunek wpłynęło dziewiętnaście przelewów na łączną sumę 1600 zł. Siemaszko kilkukrotnie skarżył się władzom zakładu karnego, że stopa procentowa na książeczce jest najniższa z możliwych na rynku i prosił o przeniesienie pieniędzy. Zapewniono go, że na podstawie art. 126 kodeksu karnego wykonawczego nie może dysponować środkami gromadzonymi na rachunku do czasu uzyskania wolności, a wysokość odsetek wyznacza bank.

Mężczyzna bezskutecznie zwracał się do PKO BP o zmianę stóp procentowych, wskazując, że w związku z inflacją jego oszczędności się kurczą, zamiast wzrastać. Prosił też o przepustkę w celu uregulowania formalności. Władze więzienia, a następnie sąd odmówiły mu takiej możliwości. Dopiero w 2012 r. Siemaszce pozwolono udać się do banku i ulokować pieniądze na lepiej oprocentowanym rachunku.

Jan Olsztyński przebywał w więzieniu w Cieszynie i podobnie jak pierwszy skarżący mógł liczyć na odsetki na poziomie 0,1 proc. Zwrócił się więc ze skargą na działania PKO BP do rzecznika praw konsumentów, który uznał, że art. 126 k.k.w. jest krzywdzący i zapewnił, że wystąpi do ministra sprawiedliwości o nowelizację przepisu.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane