statystyki

Zarobić na pośrednictwie

autor: Anna Krzyżanowska26.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 26.09.2016, 06:46

„Zapewniamy roczną umowę i wysokie wynagrodzenie”. Coraz więcej tego typu ofert pochodzących od organizacji pozarządowych trafia na adwokackie i radcowskie skrzynki pocztowe. Trwa walka o nową obsadę punktów nieodpłatnego poradnictwa.

W przyszłym roku system bezpłatnego przedsądowego poradnictwa kosztować ma budżet państwa ponad 96,1 mln zł. Zdecydowana większość z tych środków trafi do podmiotów, które udzielać będą porad: przedstawicieli prawniczych samorządów zawodowych (adwokatów i radców prawnych) oraz organizacji pozarządowych. Tym drugim – z uwagi na „wiedzę, dorobek i doświadczenie” powiaty powierzyć mają do prowadzenia połowę punktów na swoim terenie. Stosowne porozumienia powinny zostać zawarte do 30 listopada.

Szansa do wykorzystania

Obecnie trwa walka z czasem. Wiele z samorządów ogłasza albo za chwilę ogłosi konkursy na obsługę swoich punktów. Organizacje pozarządowe nie chcą stracić możliwości, jakie dała im ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255). Kusząc zarobkami, zbierają chętnych, którzy mogliby doradzać pod ich szyldami. Do obsadzenia jest prawie 750 lokalizacji.

„Nasza instytucja, obsługująca obecnie 30 takich punktów na terenie całego kraju, poszukuje prawników – radców prawnych i adwokatów z prawem do wykonywania zawodu (jak i wieloosobowych kancelarii prawnych) do obsady punktów w kolejnych lokalizacjach. Zapewniamy roczną umowę i wysokie wynagrodzenie – jego wysokość zależy od ilości obsługiwanych punktów (np. w przypadku kancelarii obsługującej 5 punktów nawet do 20 tys. miesięcznie)” – czytamy w ofercie przesłanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane