statystyki

Wolność wypowiedzi w języku mniejszości

autor: Aleksandra Gliszczyńska-Grabias24.09.2016, 11:00
Turcja

Mimo że sprawę Güzela ostatecznie umorzono, to został on skazany, a co więcej, przez następne 7 lat musiał obawiać się sankcji za podobne przewinieniaźródło: ShutterStock

Skarżący, Semir Güzel, był wiceprezesem tureckiej Partii Praw i Wolności (Hak ve Özgürlükler Partisi). 4 stycznia 2004 r., podczas pierwszego kongresu ugrupowania, pełnił funkcję przewodniczącego obrad. Niektórzy delegaci wygłosili wtedy swoje przemówienia w języku kurdyjskim, a Güzel nie próbował się temu przeciwstawić.

Po kongresie prokurator oskarżył go, a także 12 innych członków partii o naruszenie przepisów zakazujących posługiwania się językiem innym niż turecki przez partie i organizacje polityczne, zarówno w statutach i programach, jak i podczas kongresów i innych zgromadzeń. Skarżący przyznał, że nie powstrzymał delegatów od mówienia po kurdyjsku, gdyż nie uważał, że robili coś nielegalnego czy nieetycznego. Jego zdaniem używanie języka kurdyjskiego powinno być dopuszczalne we wszystkich dziedzinach życia społecznego, zaś obowiązujące ograniczenia są niezgodne ze standardami prawa międzynarodowego wiążącego Turcję.

Mimo to sąd karny w Ankarze skazał Güzela na karę roku pozbawienia wolności. Wyrok ten uchylił sąd kasacyjny, a ostatecznie postępowanie zostało umorzone. Stało się to już po złożeniu skargi (nr 29483/09) do ETPC, w której polityk zarzucił tureckiemu rządowi naruszenie wolności wypowiedzi (art. 10 konwencji).

W pierwszej kolejności trybunał w Strasburgu zauważył, że zachowanie skarżącego, który nie powstrzymał delegatów na kongres przed wyrażaniem swoich poglądów politycznych w języku kurdyjskim, również stanowiło formę realizacji swobody wypowiedzi. W ten sposób sprzeciwiał się bowiem restrykcjom stosowanym przez władze tureckie wobec Kurdów.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane