statystyki

Ochrona danych osobowych regulowana resortowo

autor: Sławomir Wikariak19.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 19.09.2016, 06:28

W ciągu półtora roku rząd musi dokonać przeglądu kilkuset aktów prawnych i podjąć decyzje dotyczące przepisów o prywatności. Na razie ministerstwa pracują na własną rękę.

Polskę, tak jak wszystkie kraje UE, czeka poważna reforma systemu ochrony danych osobowych. Wynika to z przyjętego w kwietniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych. Choć nowe przepisy unijne celowo wydano w formie rozporządzenia, by zapewnić ich jednolitość w całej UE, to nie znaczy, że nasz ustawodawca nie ma nic do roboty. Wręcz przeciwnie, jak wynika z szacunków Rządowego Centrum Legislacji, do przeglądu jest ok. 800 aktów prawnych, w których w mniejszym lub większym stopniu pojawiają się regulacje dotyczące ochrony danych. W zasadzie trudno znaleźć obszar, w którym nie mamy z tym do czynienia. Nasze dane są przecież przetwarzane przez banki, służbę zdrowia, służby czy choćby najmniejsze przedszkola.

Ostateczną datą, do której musimy dostosować nasze przepisy do nowych unijnych wymagań, jest 25 maja 2018 r. Mogłoby się wydawać, że to sporo czasu. Nic bardziej mylnego.

– W rzeczywistości te półtora roku, jakie nam zostało, to niewiele czasu. Konieczny jest nie tylko przegląd ustaw i ich proste dostosowanie. Musimy też podjąć wiele decyzji systemowych, dlatego prace nad dostosowaniem polskiego prawa do unijnego rozporządzenia powinny już być prowadzone pełną parą – ocenia dr Paweł Litwiński, adwokat w kancelarii Barta Litwiński i ekspert Instytutu Allerhanda.

KPRM umywa ręce


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane