Opuszczenie Kościoła. Jakie formalności i konsekwencje powoduje apostazja?

autor: Hubert Rabiega11.09.2016, 20:00; Aktualizacja: 11.09.2016, 23:01
kościół

Aktu apostazji można dokonać tylko osobiście poprzez pisemne oświadczenieźródło: ShutterStock

Aby całkowicie zerwać z Kościołem rzymskokatolickim należy w parafii miejsca zamieszkania złożyć pisemne oświadczenie. Nie trzeba przy tym mieć ani świadków, ani odpisu aktu chrztu. Nie trzeba także podawać powodów takiej decyzji. Aktu apostazji dokonać może tylko osoba pełnoletnia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • Niko(2016-09-12 16:29) Zgłoś naruszenie 543

    Mnie się udało wypisać z tej organizacji i to bez wizyty u sukienkowego. Co prawda, trwało to aż 6 lat ale jestem wolnym człowiekiem w wieku 70 lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lika(2016-09-11 22:54) Zgłoś naruszenie 362

    Nie trzeba dokonywać apostazji by doświadczyć sytuacji opisanych w prawie kanonicznym.W niektórych parafiach ,zwłaszcza wiejskich księża katoliccy przeprowadzają selekcję zmarłych na zasadzie -tego pochowam zgodnie z kanonami a tego tylko pokropię i odprawię mszę św.. Do kościoła trumny nie pozwolą wprowadzić pomimo,że zmarły był ochrzczony,przyjął Pierwszą Komunię,otrzymał Sakrament BIERZMOWANIA,zawarł katolicki związek małżeński i z Kościoła ,przed śmiercią,się nie wypisał.Chociaż czasem to może kwestia "co łaski", im większa tym bardziej oko ksiądz przymknie.Nie są to wyssane z palca sytuacje lecz takie ,w których 4 razy uczestniczyłem w realu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czytelnik(2016-09-12 08:05) Zgłoś naruszenie 342

    Księża robią co chcą. Niedawno w Słubicach ( województwo Lubuskie ) proboszcz odmówił pochowania dobrego parafianina. Przyczyna: nie będzie odprawiał mszy przy urnie z prochami. Ceremonia świecka była bardzo piękna i od dzisiaj moi bliscy będą korzystać tylko z usług mistrzów ceremonii świeckiej. Ten pleban nie dostani ani grosza od rodziny i najbliższych. Ceremonii świeckich jest coraz więcej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fizol apostata(2016-09-11 21:45) Zgłoś naruszenie 325

    Instrukcja kościoła to jedno, instrukcja kościoła w Polsce to drugie. Według kościoła w Polsce, potrzeba dwóch świadków a sam kościół utrudnia takie wyjście tak, jak to tylko możliwe. A powrót nie jest utrudniony, wystarczy sę ukorzyć przed kościołem, ksiądz przebaczy i wszystko wróci do normy.

    Odpowiedz
  • 666(2017-04-24 09:44) Zgłoś naruszenie 214

    Po co Wam fizyczny papier ? Mnie ochrzcili bez mojej świadomości, to samo komunia i na szybko bierzmowanie -swoja drogą do dziś nie mam pojęcia o co w tym jasełkach chodziło. Dwadzieścia pięć lat temu sam wykluczyłem się z kościoła ,stwierdziłem,że nigdy nie byłem ich członkiem ,nie mogę być nawet apostatą.Jestem wolny od tego syfu . Czy oni przechowują moje dane? Pewnie tak . Szczerze mi to powiewa jak cały kościół

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mario(2017-04-03 19:59) Zgłoś naruszenie 181

    A ja załatwiłem to w przeciągu miesiąca i wystąpienie Takie jest tolerowane w niemieckim urzędzie skarbowym nie mjalem żadnych przeszkód od strony czarnych przebierańców zakończyłem kadecje z katolickim kościołem jestem wolny i dobrze mi z tym a mam 53 lata pozdrawjam tych co byli przede mną i tych co są za mną oraz tych co chcą to zrobić

    Odpowiedz
  • małgorzata(2016-10-11 17:53) Zgłoś naruszenie 53

    na jakiej podstawie prawnej jest ten artykuł? bo wg mojej wiedzy, od lutego br obowiązuje "Uchwała nr 20/70/2015 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 7 października 2015r., dotycząca wydania Dekretu Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła" - która jasno wskazuje warunki wystąpienia i akt chrztu jest potrzebny (za wyjątkiem sytuacji kiedy akurat obecną parafią jest ta, w której chrzest się odbył) oraz muszą być zawarte uzasadnienia/motywacja.

    Odpowiedz
  • Łukasz(2017-05-01 22:17) Zgłoś naruszenie 430

    "Jakie skutki powoduje wystąpienie z Kościoła?" - Czy to jakiś ponury żart? Skutki są najtragiczniejsze i wieczne. http://jezus-zmartwychwstal.blogspot.com/

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ,(2016-10-19 10:46) Zgłoś naruszenie 42

    Byłem i co ? -Nie dostałem apostazji Pleban powiedział dopóki nie skończę budować Pałacu tzn. Plebani nic mi nie podpisze

    Odpowiedz
  • Jaco(2017-01-01 16:43) Zgłoś naruszenie 41

    Mi powiedział że metryka chrztu jest potrzebna, a ja mu na to że ma odpis bo byłem bierzmowany w tej parafii , a on że nie przechowują dokumentów.

    Odpowiedz
  • Piotr(2017-03-28 13:23) Zgłoś naruszenie 41

    A może ktoś wie, czy apostazja w Polsce jest ważna również w Niemczech (przynajmniej dla niemieckiego urzędu skarbowego)? Czy i tak trzeba będzie iść do tamtejszego urzędu i zapłacić za Kirchenaustritt?

    Odpowiedz
  • Ludyfer(2016-10-19 08:39) Zgłoś naruszenie 423

    Wolny to będziesz , już nie długo ,

    Odpowiedz