statystyki

Ekstradycja z terenu UE nie taka prosta

06.09.2016, 17:22; Aktualizacja: 06.09.2016, 17:52

Państwo członkowskie nie musi przyznawać każdemu obywatelowi UE, który przebywa na jej terytorium, takiej samej ochrony przed ekstradycją jaką zapewnia własnym obywatelom - uznał TSUE. Nie oznacza to jednak, że wydanie takiej osoby państwu trzeciemu jest sprawą oczywistą.

Aleksei Petruhhin, obywatel estoński, był ścigany listem gończym opublikowanym w witrynie internetowej Interpolu. Któregoś dnia został zatrzymany na Łotwie i następnie tymczasowo aresztowany. Po pewnym czasie do łotewskich organów wpłynął wniosek od rosyjskich służb o jego ekstradycję. Wskazano w nim, że przeciwko Petruhhinowi prowadzone jest postępowanie karne i że powinien on być zatrzymany za usiłowanie wprowadzenia do obrotu, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, znacznej ilości środków odurzających. Zgodnie z prawodawstwem rosyjskim przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 do 20 lat.

Łotewska prokuratura generalna zezwoliła na ekstradycję A. Petruhhina do Rosji. Ten jednak zażądał uchylenia tego postanowienia. Argumentował, że zgodnie z umową o pomocy prawnej i stosunkach prawnych zawartą między państwami bałtyckimi przysługują mu na Łotwie takie same prawa jak obywatelowi łotewskiemu, a regulacje tego państwa zabraniają co do zasady ekstradycji własnych obywateli.

W tych okolicznościach łotewski sąd najwyższy wystąpił z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości UE.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane