Profesor Jerzy Pisuliński - naukowiec z krwi i kości

autor: Paulina Szewioła06.09.2016, 09:51; Aktualizacja: 06.09.2016, 10:15

Profesor Jerzy Pisuliński, nowy dziekan WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego, planuje ze swoim wydziałem awansować do europejskiej ligi uniwersyteckiej.

Marzyła mu się kariera pilota, ale wada wzroku pokrzyżowała te plany. Koniec końców, za namową rodziców, zdecydował się więc na prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jego naukowy potencjał został tam szybko dostrzeżony. Będąc jeszcze studentem, otrzymał propozycję pracy jako asystent stażysta w katedrze prawa cywilnego. Chociaż sam przyznaje, że nie miał najwyższych ocen z tego przedmiotu. Jak się później okazało, ta decyzja zdeterminowała jego dalszą karierę.

Pomimo iż później zdał egzaminy: sędziowski i radcowski, to nigdy nie odkrył w sobie żyłki praktyka. Jest naukowcem z krwi i kości. Przyznaje, że na tym polu od zawsze pociągała go swoboda wyboru dziedziny prawa, jaką się aktualnie zajmuje. Jako jeden z nielicznych prawników nie łączy pracy na macierzystym uniwersytecie z działalnością na innej uczelni czy też prowadzeniem własnej kancelarii. – Te dwie kwestie są bardzo trudne do pogodzenia. Z moich obserwacji wynika, że niestety bardzo wielu naukowców wykonujących zawody prawnicze gubi perspektywę i trudno jest im oddzielić obie role. Co niestety odbija się na poziomie badań naukowych – twierdzi profesor.

Działalność związaną z legislacją rozpoczął za sprawą prof. Zbigniewa Radwańskiego, ówczesnego przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, który zaproponował mu udział w pracach tego organu. Wówczas KKPC przystępowała do dyskusji nad nowym kodeksem cywilnym. I chociaż obecna władza nie dała jej szansy na ukończenie prac, nie oznacza to, że dotychczasowy dorobek komisji zostanie zaprzepaszczony. Wprost przeciwnie, dyskusja ma teraz toczyć się w ramach nowo powstałego ruchu akademickiego, na czele którego stanął właśnie prof. Pisuliński.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane