Warszawska rada adwokacka przyjęła oświadczenie mec. Grzegorza Majewskiego o wstrzymaniu się od pełnienia funkcji dziekana i powierzyła jego obowiązki mec. Katarzynie Gajowniczek–Pruszyńskiej. Powodem podjęcia w tej sprawie uchwały są kontrowersje wokół reprywatyzacji działki przy ul. Chmielnej 70.

"W związku z medialnym szumem wokół całej sprawy, chcąc transparentnie ją wyjaśnić (...), poprosiłem koleżanki i kolegów z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, żeby przyjęli moje zawieszenie w pełnieniu obowiązków dziekana ORA i aby podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie" - powiedział PAP mec. Majewski w środę wieczorem. Informację o jego decyzji podały telewizyjne "Wiadomości".

Majewski powiedział PAP, że ORA wybierze jednego z jego zastępców, by tymczasowo pełnił obowiązki dziekana do czasu wyjaśnienia wątpliwości i zarzutów podnoszonych wobec jego osoby.

Pod koniec sierpnia "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie przy ul. Chmielnej 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. trojgu prawnikom, którzy wykupili roszczenia do niej ( według "Super Expressu jedną z tych osób jest obecny szef samorządu adwokackiego w Warszawie Grzegorz Majewski). Tymczasem Ministerstwo Finansów uzyskało dokumenty sugerujące, że byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, w PRL zostało przyznane za nią odszkodowanie. "GW" podała, że w 2012 r. działający w imieniu trójki prawników mec. Robert Nowaczyk odebrał od ówczesnego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego decyzję o zwrocie działki. Rudnicki kilka tygodni później zrezygnował z pracy w ratuszu. Według gazety, w 2012 r. Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe - byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem.

Więcej o sprawie czytaj TUTAJ.

(PAP)

mja/ malk/ PS/ EŚ