Sąd Najwyższy wyjaśni, czym jest koniec postępowania

autor: Piotr Szymaniak09.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 09.08.2016, 08:31
Sąd Najwyższy odpowiadał już na podobne pytanie uchwałą całego składu Izby Karnej z 9 października 2000 r. (sygn. akt. I KZP 4/00)

Sąd Najwyższy odpowiadał już na podobne pytanie uchwałą całego składu Izby Karnej z 9 października 2000 r. (sygn. akt. I KZP 4/00)źródło: ShutterStock

Powiększony skład Sądu Najwyższego odpowie na pytanie, czy orzeczenie sądu o utrzymaniu w mocy decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania przygotowawczego jest prawomocnym orzeczeniem kończącym postępowanie. Chodzi o art. 521 par. 1 kodeksu postępowania karnego i wątpliwość, czy prokuratorowi generalnemu lub rzecznikowi praw obywatelskich przysługuje prawo wniesienia kasacji od takiego orzeczenia.

Sprawa dotyczyła jednej z firm transportowych, która na skutek działania swojego kontrahenta poniosła straty na ponad 70 tys. zł. Prowadząca dochodzenie w sprawie o oszustwo prokuratura nie dopatrzyła się jednak czynu zabronionego i umorzyła postępowanie prowadzone w sprawie. Zażalenie złożył pełnomocnik poszkodowanej firmy, jednak sąd utrzymał w mocy postanowienie prokuratury. Kasację do Sądu Najwyższego wniósł z kolei rzecznik praw obywatelskich, jednak zanim SN rozpozna ją merytorycznie, musi stwierdzić, czy jest w ogóle dopuszczalna. Dlatego zdecydował o przedstawieniu zagadnienia prawnego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów.

Sąd Najwyższy odpowiadał już na podobne pytanie uchwałą całego składu Izby Karnej z 9 października 2000 r. (sygn. akt. I KZP 4/00). Uznał wówczas, że postanowienie sądu utrzymujące w mocy postanowienie prokuratora o umorzeniu dochodzenia nie jest orzeczeniem kończącym postępowanie sądowe, a zatem nie przysługuje od niego kasacja. Tyle że w tamtym stanie faktycznym chodziło o postępowanie prowadzone już przeciwko osobie (in personam), a nie w sprawie (in rem), jak ma to miejsce w tym przypadku. Co więcej, w 2003 r. zmieniono brzmienie art. 521 k.p.k. w ten sposób, że prawo do wniesienia kasacji, które przysługiwało od „orzeczeń kończących postępowanie sądowe”, teraz przysługuje od „orzeczeń sądu kończących postępowanie”.

W uzasadnieniu tych zmian wskazywano wprost, że nowe brzmienie przyznaje prawo do wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia nie tylko od każdego prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie sądowe, ale i od prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie przygotowawcze. „Skoro w intencji projektodawcy podmioty szczególne mogłyby wnosić kasację od postanowienia sądu o utrzymaniu w mocy postanowienia prokuratora o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia, to również prawo do wniesienia kasacji przysługiwałoby w przypadku utrzymania w mocy postanowienia prokuratora o umorzeniu postępowania przygotowawczego, tak w fazie in personam, jak i w fazie in rem. Nie sposób bowiem przyjąć, że kasacja nie przysługiwałaby od postanowienia umarzającego postępowanie w fazie in rem, a przysługiwałaby wówczas, gdy odmówiono w ogóle wszczęcia postępowania przygotowawczego” – pisze SN w uzasadnieniu przekazania sprawy składowi siedmiu sędziów.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane