Jak chronić prawa własności w dobie kryzysu?

autor: Dominika Bychawska-Siniarska13.08.2016, 22:00
Grecja, pieniądze, euro

Międzynarodowy kryzys, który rozpoczął się w 2008 r. w Grecji, miał szczególne znaczenie dla gospodarki tego krajuźródło: ShutterStock

Na takie pytanie musiał odpowiedzieć Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie ponad 6 tys. skarżących z Grecji, którzy stracili oszczędności w wyniku kryzysu ekonomicznego w kraju z lat 2009–2011. Grecja, nie mogąc spłacić swoich zobowiązań, musiała pożyczyć pieniądze od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wielu państw członkowskich strefy euro.

Podczas negocjacji z międzynarodowymi instytucjami greccy inwestorzy instytucjonalni, w szczególności banki i kredytodawcy, zobowiązali się „przystrzyc” swoje udziały i zyski. Inwestorzy prywatni posiadający obligacje państwowe w wysokości 1 proc. całego długu, nie byli włączeni w te rozmowy. W grudniu 2011 r. MFW zobowiązał Grecję do włączenia w program oszczędnościowy również indywidualnych posiadaczy obligacji. Podczas narodowych konsultacji dwie trzecie z nich zgodziło się wziąć udział w cięciach. Pozostali mieli otrzymać stosowną propozycję rekompensaty ze strony państwa. Niemniej jednak propozycji takiej nie wypracowano, wprowadzając prawo, które ograniczało wartość wszystkich obligacji państwowych.

W 2012 r. Grecki Bank Centralny ogłosił, iż obligacje zostaną wymienione na nowe, które zostały wycenione na 53,5 proc. nominalnej wartości. Skarżący zwrócili się do greckiego Sądu Najwyższego z wnioskiem o unieważnienie decyzji, która miała naruszać ich prawo własności. Skarga została jednak oddalona.

W związku z niepowodzeniem krajowej drogi sądowej Grecy zwrócili się do ETPC, wskazując, że zmniejszenie wartości obligacji stanowiło de facto wywłaszczenie, naruszające ich prawi do własności (skargi nr 63066/14, 64297/14 oraz 66106/14). Niektórzy podnieśli również, że zostali przez państwo dyskryminowani, ponieważ nie wyrazili zgody na obniżenie wartości obligacji, a reforma powinna dotknąć w szczególności podmioty gospodarcze, a nie indywidualnych inwestorów.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane