statystyki

Przełożeni sprawdzą poglądy prokuratora

autor: Ewa Ivanova03.08.2016, 07:37; Aktualizacja: 03.08.2016, 09:25
prawo

Według mec. Pietrzaka sam przepis będzie zmuszał prokuratorów do opowiadania się przed przełożonymi co do światopogląduźródło: ShutterStock

Artykuł 58 konstytucji gwarantuje każdemu wolność zrzeszania się. Ale art. 97 par. 3 nowej ustawy – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177) wprowadza tu ograniczenie: śledczy może działać w organizacjach zrzeszających prokuratorów lub pracowników prokuratury, a jeżeli nie uchybia to godności urzędu, także w innych organizacjach prowadzących działalność społeczną.

– Artykuł 97 ust. 3 pozwala przełożonym oceniać, które z legalnie działających organizacji prowadzących działalność społeczną uchybiają godności urzędu, i wydawać w tym zakresie polecenia podwładnym – stwierdza Krzysztof Parchimowicz, prezes nowo powstającego stowarzyszenia Lex Super Omnia. W efekcie wyżsi rangą prokuratorzy – uprawnieni do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec podwładnych – mogą zakazywać im zrzeszania się w podmiotach afirmujących światopogląd bądź obyczajowość niezgodną z poglądami zwierzchników. Co więcej, przepisy nie pozwalają podwładnym w takiej sytuacji zwrócić się o interwencję do RPO.

– Mam bardzo poważne wątpliwości co do konstytucyjności art. 97 par. 3 – komentuje mec. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej. Tłumaczy, że ust. 2 art. 58 konstytucji przewiduje tylko jedno ograniczenie wolności zrzeszania się: dotyczy ono tworzenia stowarzyszeń, których cele byłyby sprzeczne z ustawą lub konstytucją. Zatem sam art. 58 ustawy zasadniczej nie zawiera regulacji, która pozwalałaby ograniczać prawa prokuratorów do zrzeszania się. Jeżeli już gdzieś szukać podstawy do takich obostrzeń, to ewentualnie w ogólnej klauzuli pozwalającej w pewnych warunkach ograniczać prawa i wolności jednostki, wyrażonej w art. 31 ust. 3 konstytucji.

– Spośród przesłanek, które są na podstawie tego przepisu konieczne, by uzasadnić ograniczenie prawa prokuratora do udziału w organizacji pozarządowej, nie dostrzegam jednak takich, które odpowiadałyby domniemanym celom takiego ograniczenia – uważa mec. Pietrzak.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-08-03 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Poglądy prokuratora ? - nachapać i śmignąć w stan sPOczynku , zwany nirwaną . Albo inną balangą .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane