statystyki

Przełożeni sprawdzą poglądy prokuratora

autor: Ewa Ivanova03.08.2016, 07:37; Aktualizacja: 03.08.2016, 09:25
prawo

Według mec. Pietrzaka sam przepis będzie zmuszał prokuratorów do opowiadania się przed przełożonymi co do światopogląduźródło: ShutterStock

Artykuł 58 konstytucji gwarantuje każdemu wolność zrzeszania się. Ale art. 97 par. 3 nowej ustawy – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177) wprowadza tu ograniczenie: śledczy może działać w organizacjach zrzeszających prokuratorów lub pracowników prokuratury, a jeżeli nie uchybia to godności urzędu, także w innych organizacjach prowadzących działalność społeczną.

– Artykuł 97 ust. 3 pozwala przełożonym oceniać, które z legalnie działających organizacji prowadzących działalność społeczną uchybiają godności urzędu, i wydawać w tym zakresie polecenia podwładnym – stwierdza Krzysztof Parchimowicz, prezes nowo powstającego stowarzyszenia Lex Super Omnia. W efekcie wyżsi rangą prokuratorzy – uprawnieni do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec podwładnych – mogą zakazywać im zrzeszania się w podmiotach afirmujących światopogląd bądź obyczajowość niezgodną z poglądami zwierzchników. Co więcej, przepisy nie pozwalają podwładnym w takiej sytuacji zwrócić się o interwencję do RPO.

– Mam bardzo poważne wątpliwości co do konstytucyjności art. 97 par. 3 – komentuje mec. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej. Tłumaczy, że ust. 2 art. 58 konstytucji przewiduje tylko jedno ograniczenie wolności zrzeszania się: dotyczy ono tworzenia stowarzyszeń, których cele byłyby sprzeczne z ustawą lub konstytucją. Zatem sam art. 58 ustawy zasadniczej nie zawiera regulacji, która pozwalałaby ograniczać prawa prokuratorów do zrzeszania się. Jeżeli już gdzieś szukać podstawy do takich obostrzeń, to ewentualnie w ogólnej klauzuli pozwalającej w pewnych warunkach ograniczać prawa i wolności jednostki, wyrażonej w art. 31 ust. 3 konstytucji.

– Spośród przesłanek, które są na podstawie tego przepisu konieczne, by uzasadnić ograniczenie prawa prokuratora do udziału w organizacji pozarządowej, nie dostrzegam jednak takich, które odpowiadałyby domniemanym celom takiego ograniczenia – uważa mec. Pietrzak.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-08-03 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Poglądy prokuratora ? - nachapać i śmignąć w stan sPOczynku , zwany nirwaną . Albo inną balangą .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane