statystyki

Działaczem z zawodu nie będę

autor: Dariusz Sałajewski02.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 02.08.2016, 06:47
Dariusz Sałajewski, prezes KRRP

Dariusz Sałajewski, prezes KRRPźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wśród  członków zespołu, z którym współpracuję od trzech lat jako prezes, upatruję swojego następcy. Jeśli osoba ta zdecyduje się kandydować, nie stanę z nią w zawody - pisze Dariusz Sałajewski, prezes KRRP.

Jedenaście izb radców prawnych wybrało już organy okręgowe na kolejną kadencję. Siedmiu nowo powołanych dziekanów to nowe twarze. Wyłoniono też ponad 200 delegatów na zwołany na listopad Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Zgromadzenia w pozostałych dziewięciu izbach odbędą się we wrześniu. Zjazd przyjmie m.in. uchwały określające kierunki działalności organów samorządu w latach 2017–2020. Dokona też wyboru organów krajowych samorządu oraz prezesa KRRP. Na łamach prasy, w tym DGP, pojawiają się ostatnio publikacje, w których omawiane są oczekiwania wobec pretendentów do tej funkcji, a także prezentowane są pierwsze kandydatury. Stąd coraz częściej kierowane są do mnie pytania o start w tych wyborach.

Dariusz Sałajewski, prezes KRRP

Dariusz Sałajewski, prezes KRRP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gdybym zdecydował się ponownie kandydować na prezesa KRRP, na pewno nie deklarowałbym, że sprawowanie tej funkcji będzie moją jedyną formą aktywności. Oznaczałoby to, że stałbym się zawodowym działaczem. A jestem i pozostanę w pierwszej kolejności radcą prawnym. To piękny zawód. Funkcji prezesa KRRP, podobnie jak wcześniej funkcji wiceprezesa, którą sprawowałem przez siedem lat, nie traktowałem i nigdy nie traktowałbym jako sposobu na życie. Nie wyobrażam sobie bycia reprezentantem interesów zawodu, którego problemów nie doświadczam w rzeczywistości. Byłaby to czysta fantazja. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

Gdybym ponownie kandydował na prezesa, nie musiałbym też deklarować, że będę otwarty na kontakty i rozmowy z radcami prawnymi i aplikantami, bo możliwość utrzymywania takich relacji zapewnia mi praca zawodowa.

Nie widzę potrzeby, o której mówią ostatnio niektórzy radcowie aktywiści, rozpoczynania debaty o wyzwaniach stojących przed samorządem. Taka debata trwa bowiem nieprzerwanie, i to nie tylko w gronie działaczy samorządowych. Nie lekceważę jej, choć też nie uważam, że akurat głos tej grupy jest decydujący. Najważniejsze jest to, co mówią na co dzień zwykli członkowie samorządu, wywodzący się z różnych grup pokoleniowych, związani z rożnymi miejscami i w różnych formach wykonujący zawód. Właśnie ta różnorodność wpływa na oczekiwania kierowane pod adresem władz samorządu. Najlepiej można je poznać przy okazji bezpośrednich kontaktów zawodowych. A to wymaga przebywania w swoim środowisku zawodowym, a nie tylko w kręgu działaczy. Bezpośrednie kontakty z „niefunkcyjnymi” radcami są szczególnie ważne choćby dlatego, że reprezentatywność organów samorządu nie może zadowalać. Raptem (i najczęściej co najwyżej) kilkunastoprocentowa frekwencja na zebraniach rejonowych nie daje, mówiąc oględnie, zbyt pewnej legitymacji osobom, które uzyskały mandaty w wyborach. Przed nowymi radami izb i ich dziekanami staje więc pytanie, jak wzmocnić tę legitymację bez oglądania się wyłącznie na autorytet i działania władz krajowych. Paradygmat samorządu, którego siła zależy głównie od charyzmy liderów (a nawet jednego superlidera), musi zostać, w mojej opinii, odrzucony, nie daj Boże powielany. To samo powinno się stać z przekonaniem o pozytywnym wpływie obecności samorządu w mediach na jego wizerunek i skuteczność działania.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane