statystyki

Trudna walka z firmami, które dyskryminują

autor: Piotr Szymaniak02.08.2016, 07:10; Aktualizacja: 02.08.2016, 09:43
odmowa

Choć przepis przewiduje karę za nieuzasadnioną odmowę świadczenia usługi „przez przedsiębiorcę będącego do tego zobowiązanym”, to zdaniem RPO owo zobowiązanie nie musi wynikać z umowy, lecz z charakteru prowadzonej działalnościźródło: ShutterStock

 „Nie można ukarać przedsiębiorcy za odmowę świadczenia usług wobec fundacji, bo ta nie jest konsumentem” – twierdzi Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów.

– Gdyby tak zawężająco traktować konsumentów, to nie można byłoby się skutecznie przeciwstawiać dyskryminacyjnym praktykom przedsiębiorców – odpowiadają jednak przedstawiciele rzecznika praw obywatelskich. A wszystko dlatego, że tzw. ustawa antydyskryminacyjna nie działa.

Sprawa dotyczy ukarania łódzkiego drukarza za odmowę wykonania zlecenia dla Fundacji LGBT Bussines Forum. RPO zwrócił się do policji, by zbadała sprawę pod kątem art. 138 kodeksu wykroczeń. Przepis ten stanowi: „Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny”.

W rezultacie policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie, co zakończyło się grzywną wymierzoną pracownikowi drukarni wyrokiem nakazowym. Ponieważ jednak ukarany wniósł sprzeciw, sprawa zostanie rozstrzygnięta w normalnym trybie na rozprawie.

Tyle że, zdaniem Krzysztofa Podgórskiego, prezesa Stowarzyszenia Rzeczników Konsumentów, w tym przypadku postępowanie powinno zostać umorzone. Powód? Artykuł 138 k.w. ma chronić konsumentów: świadczy o tym już samo umieszczenie go w rozdziale XV kodeksu zatytułowanym „Wykroczenia przeciwko konsumentom”. Tymczasem w myśl art. 221 kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. A to oznacza, że w rozumieniu tego przepisu fundacja nie jest konsumentem.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane