Dobytek sędziego w internecie. Czy oświadczenia majątkowe pojawią się w BIP?

autor: Ewa Ivanova, Małgorzata Kryszkiewicz02.08.2016, 07:17; Aktualizacja: 02.08.2016, 13:20
Dla sędziów resort szykuje jednak również zmiany zasad odpowiedzialności zawodowej: sąd dyscyplinarny będzie mógł orzekać karę łączną, gdy sędzia dopuści się kilku przewinień

Dla sędziów resort szykuje jednak również zmiany zasad odpowiedzialności zawodowej: sąd dyscyplinarny będzie mógł orzekać karę łączną, gdy sędzia dopuści się kilku przewinieńźródło: ShutterStock

Resort sprawiedliwości chce, aby oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów były udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej. W przypadku prokuratorów ich oświadczenia majątkowe są jawne od 4 marca br., kiedy weszła w życie ustawa – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Stefan(2016-08-02 11:02) Zgłoś naruszenie 234

  Jestem Sędzią Sądu Rejonowego i nie widzę powodu, aby nie publikować swojego oświadczenia majątkowego. Skro zobowiązani się do tego członkowie władzy wykonawczej i ustawodawczej. Będzie trochę wstydu, że jako polski sędzia jestem tak biedny, ale zaczynałem od "zera".

  Odpowiedz
 • Grzegorz(2016-08-02 11:58) Zgłoś naruszenie 100

  Jeżeli określona osoba ma wpływ na życie innych, na wydatkowanie środków publicznych, to prewencyjne działania antykorupcyjne są zawsze pożądane. W związku z tym chciałbym, aby członkowie i współpracownicy organizacji pozarządowych, które aspirują do kształtowania życia w moim kraju, również publikowali online swoje oświadczenia majątkowe.

  Odpowiedz
 • TvKB(2016-08-02 12:03) Zgłoś naruszenie 40

  Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

  Odpowiedz
 • Abbo(2016-08-02 14:40) Zgłoś naruszenie 41

  No to obywatel dowie się, że mój stan majątkowy jest w chwili obecnej ujemny, bo pasywa wynikające z posiadania kredytu mieszkaniowego przekraczają aktywa. I co mu to da?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • TvKB(2016-08-02 11:58) Zgłoś naruszenie 04

  Jakie to umocowanie w Konstytucji RP mają opisane w powyższym artykule przywileje lorporacji prawniczych, która nie przewiduje sądów dyscyplinarnych, lecz wyczerpująco wylicza w Art. 175.1, rodzaje sądów, którym powierzyła wymiarzanie sprawiedliwości w RP Art. 175.1 łącznie z Art. 32.1. są dla Rządu RP konstytucyjnym nakazem, gdyż przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio. Dla przypomnienia cytuję poniżej wspomniane artykuły Konstytucji RP.: Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa traktowania przez władze publiczne. Art. 175. 1. Wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe. 2. Sąd wyjątkowy lub tryb doraźny może być ustanowiony tylko na czas wojny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane